Jednym z najczęściej używanych przez dietetyków narzędzi jest kalkulator cpm. Pozwala on obliczyć ilość energii, która jest potrzebna do pokrycia wydatków energetycznych, które powstają na skutek przemiany materii, funkcji życiowych oraz codziennej aktywności. Obliczając cpm bierze się pod uwagę m.in tryb życia, a w tym pracę oraz treningi. Cpm to więc nic innego, jak dzienne zapotrzebowanie energetyczne danej osoby. 

Jak obliczyć całkowitą przemianę materii (cpm)? 

Obliczenie całkowitej przemiany materii (cpm) nie należy do najtrudniejszych. Takie obliczenia warto wykonać po to, żeby dowiedzieć się ile kalorii dziennie należy dostarczyć organizmowi, żeby utrzymać prawidłową masę ciała. W sieci dostępnych jest wiele kalkulatorów, które pozwalają szybko obliczyć cpm. Wystarczy podać dane takie, jak wiek, płeć, mała ciała, wzrost oraz skala aktywności fizycznej, aby otrzymać gotowy wynik. Obliczenie cpm to pierwszy krok w doborze kaloryczności diety pudełkowej, która musi zaspokajać dzienne zapotrzebowanie energetyczne. Przy interpretacji wyniku należy zwrócić uwagę nie tylko na ilość kilokalorii, ale również na jakość składników z których zostanie zbudowany jadłospis. Wiele firm cateringowych oferuje swoim klientom dostęp do kalkulatora cpm, aby ułatwić im wybór odpowiedniego menu. Jednym z takich cateringów jest Body Chief, który udostępnia darmowy kalkulator cpm na swojej stronie internetowej. 

Ppm i cpm – na czym polega różnica?

Planując korzystanie z cateringu dietetycznego wiele osób zastanawia się nad tym, jaka jest różnica między ppm i cpm. Ppm to inaczej podstawowa przemiana materii, czyli najniższy poziom przemian energetycznych, które zachodzą w ludzkim organizmie. Ppm to więc nic innego, jak ilość energii, której człowiek potrzebuje do utrzymania swoich podstawowych funkcji życiowych. Do takich należy m.in oddychanie, praca serca, krążenie krwi i utrzymanie stałej temperatury. Obliczanie podstawowej przemiany materii polega na zmierzeniu ciepła wydzielanego przez ciało, zużywanego tlenu oraz ilości wydzielanego dwutlenku węgla i wody. W klasycznej metodzie obliczeniowej stosuje się specjalne wzory, jednak znacznie prostsze jest skorzystanie z kalkulatora ppm online. Ten pozwala na szybkie poznanie tego ważnego wskaźnika. Próbując wyjaśnić różnicę między ppm i cpm najprościej stwierdzić, że cpm jest połączeniem podstawowej przemiany materii z jej ponadpodstawową przemianą. To właśnie te dwa wskaźniki składają się na cpm. 

Cpm – co warto o tym wiedzieć? 

Poznanie swojego cpm to pierwszy krok przy planowaniu diety. To właśnie ten wskaźnik pozwala oszacować nadwyżkę lub deficyt energetyczny. Nadwyżka będzie ważna zwłaszcza dla osób, które chcą zwiększyć wagę. Poznanie deficytu pomoże natomiast osobom, które chcą przejść na dietę redukcyjną i schudnąć. Cateringi dietetyczne oferują zarówno diety sprzyjające redukcji, jak i zbudowaniu masy. Warto przyłożyć się do poprawnego obliczenia zarówno cpm, jak i ppm tak, aby właściwie dobrać dietę pudełkową. Zamiast korzystać ze skomplikowanych wzorów, najlepiej poszukać sprawdzonego kalkulatora w sieci i szybko poznać potrzebne wyniki. 

Artykuł sponsorowany. Materiały partnera.

Przepisy
Author: Agata

Get Connected