Sernik kremowy bez spodu

Ten  sernik jest bardzo biały, kremowy i nie opada :) Pomimo, że się go piecze (i to nie w kąpieli wodnej), wychodzi niebywale równy. Wystarczy tylko delikatnie utrzeć wszystkie składniki (nie ubijać, aby nie wpuszczać za wiele powietrza), które powinny być w temperaturze pokojowej (dzięki temu sernik błyskawicznie nie urośnie i równie szybko nie opadnie ;) ).

A później wystarczy zjeść w ulubionej postaci: z malinami, sosem karmelowym, polany czekoladą czy musem owocowym.

Sernik kremowy bez spodu

Składniki:

  • 1kg sera trzykrotnie mielonego o temperaturze pokojowej (najlepiej Delfiko, Mój Ulubiony lub Piątnica)
  • 250g serka mascarpone o temperaturze pokojowej
  • 1 szklanka cukru
  • 4 lekko czubate łyżki mąki pszennej
  • 6 jaj o temperaturze pokojowej
  • 200 ml śmietany 30% o temperaturze pokojowej
  • 4 łyżeczki ekstraktu z wanilii
  • szklanka kwaśnej śmietany 18%
  • 3 łyżki cukru

Sposób przygotowania:

  1. Rozgrzej piekarnik do 175 stopni.
  2. Utrzyj na niewielkich obrotach ser z mascarpone, cukrem i mąką.
  3. Stopniowo dodawaj po kolei jajka.
  4. Na koniec dodaj śmietanę 30% i ekstrakt z wanilii
  5. Dno tortownicy wyłóż papierem do pieczenia i wylej serową masę.
  6. Piecz 20 minut w 175 stopniach, a następnie 1,5 godziny w 120 stopniach.
  7. Wymieszaj kwaśną śmietanę (18%) z trzema łyżkami cukru i rozsmaruj na upieczony sernik.
  8. Piecz jeszcze 20 minut.
  9. Ostudź sernik na metalowej kratce a następnie włóż na noc do lodówki.
  10. Kremowy sernik jest pyszny z malinami lub sosem karmelowym

Kremowy sernik bez spodu

Sernik kremowy bez spodu

I w wersji świątecznej:

Kremowy sernik bez spodu

Zapisz


Boże NarodzenieCiastaPrzepisy
Author: Agata

Get Connected

    53 komentarze

  1. Agata says:

    Biały jest dlatego, że jest pieczony w niskiej temperaturze, poza serem jest jeszcze śmietana i mascarpone i jajek jest mniej niż w tradycyjnym serniku

  2. przemka says:

    Wygląda super,ale proszę mi powiedzieć czy sernik posmarować kwaśną śmietaną z cukrem?
    Oglądałam dzisiaj Dzień dobry TVN i tosty ze śliwkami i sosem waniliowym,niestety nie mogę znaleźć tych przepisów Pozdrawiam

    • Agata says:

      Tak, przed końcem pieczenia posmarować sernik kwaśną śmietaną (w kubku, nie UHT w kartonie) z cukrem i zapiec jeszcze chwilę :)

  3. Madzia says:

    Zrobiłam wczoraj, ale chyba popełniłam jakiś błąd? Sernik wyrósł wysoko, i trochę opadł, jest pyszny, ale nie biały, lekko żółty, no bo są w nim jajka więc dały kolor. Ja ucierałam go mikserem na najniższych obrotach. Być może należało ucierać łyżką, albo pałką w makutrze ???
    Proszę o poradę praktyczną…

    • Agata says:

      Też ucieram mikserem, ale bardzo krótko, aby nie napowietrzyć masy, tylko do połączenia składników. Kolor wg mnie wynika z wyższej temperatury, może to kwestia piekarnika? Omyłkowo raz upiekłam w 150 a nie w 120 stopniach i wówczas też mi wyrósł i był żółty. Tylko takie powody przychodzą mi do głowy…

    • Agata says:

      Piekłaś zatem dobrze, od dołu i od góry, spróbuj kolejnym razem zatem zmniejszyć u siebie temperaturę o 10-20 stopni. Piekarnik piekarnikowi nierówny.

  4. MADZIA says:

    Wczoraj piekłam drugi raz, zmniejszyłam temperaturę pieczenia, mieszałam wszystko drewnianą łyżka, tylko do połączenia składników, i nie wyszedł taki jak na Twoim zdjęciu :)
    Może używasz szczególnego rodzaju sera ? bo to też jest ważne ?
    Sernik nawet przy zmniejszonej temp. wyrósł, już mniej niż poprzednio, i opadł też mniej niż poprzednio,
    Gdzie tkwi mój błąd ???
    P.S. Nie jestem adeptką sztuki pieczenia, od lat piekę różne ciasta, i znam się na tym … ale taki jak na twojej fotce mi nie chce wyjść ??? dlaczego ???

  5. Ola Mała says:

    Już chciałam krzyczeć, że dzisiaj taki piekę, bo uwielbiam takie. Twój jest jeszcze bez spodu (jakim cudem ja na to jeszcze nie wpadłam!?).
    Niestety minuta ciszy dla mojego piekarnika, który nie działa :/
    Mam nadzieję, że piekarnik kiedyś zadziała i sernik wypróbuję…

  6. MADZIA says:

    Wczoraj robiłam ponownie, ale wprowadziłam swoje innowacje.Mianowicie, Zrobiłam z 1,5 kg sera, 2 opakowania Mascarpone, reszta produktów bez zmian, i … zapomniałam o dodaniu mąki :)
    Dalej nagrzałam piekarnik do 175 stopni, włożyłam sernik, od razu zmniejszyłam do 120 stopni i tak trzymałam prawie 2 godziny, następnie posmarowałam kwaśną śmietaną z cukrem, i jeszcze zapiekłam zgodnie z przepisem 20 minut, po wystygnięciu włożyłam do lodówki i … jest taki jak z opisu !
    I ważna informacja : ucierałam pałką w makutrze.
    Pozdrawiam Wesołego Alleluja !!!

  7. Paula says:

    Ten sernik jest cudowny!!! Zawsze mi wychodzi (a piekłam go juz w trzech różnych piekarnikach) i wszystkim smakuje, bo jest przekremowy :) Czasami robię do niego spód z ciasteczek. Pozdrawiam i dziękuję za ten przepis.

  8. Rita says:

    Czy zamiast cukru można użyć słodzika np. ksylitolu lub stevii albo chociaż cukru migdałowego, trzcinowego lub z agawy?

    • Agata says:

      Tak, jak najbardziej :) Na ogół używam do tego ksylitolu (tyle samo lub ciut mniej) lub fruktozy (wówczas o 1/3 mniej). Z cukrem trzcinowym tez na pewno wyjdzie, ze stevią też można spróbować.Cukru migdałowego nie używałam, więc nie potrafię doradzić

  9. Elza says:

    Zrobiony. Dokładnie wyszedł jak na zdjęciu!! Jednak jest to serniczek z tych „ciężkich”, bardzo kremowy. Smakowo pyszny ale musi swoje odleżec w lodówce. Najlepszy dopiero po conajmniej 24h :) Pozdrawiam i życzę smacznego!! :)

  10. Lunia says:

    Sernik z takich jakie lubię najbardziej! Właśnie się piecze, ja dałam spod z ciasteczek, ale reszta bez zmian. Niestety nie doczytałem, że piecze się bez termoobiegu i to pierwsze pieczenie w 175 'c poszło właśnie z troszkę mi wyrósł po bokach, drugie pieczenie już góra- dół no zobaczymy co z niego będzie.

    • Agata says:

      Na smak nie powinno to mieć wpływu :) Podziel się później swoimi wrażeniami. Mój już upieczony, na wierzch do śmietany dałam zmiksowane mango. Przyjaciołom upiekłam też taki w mniejszych tortownicach (z 1 porcji zrobiłam 2 mniejsze serniki) i wyszły super.

  11. Lunia says:

    O świetny pomysł z tym mango! Ja zrobiłam do mojego polewę ze śmietanki 30 i chałwy.
    A sernik ciut opadł, to znaczy po bokach mi ciut wyrósł wtedy i dlatego jest wrażenie, że coś opadło, ale się tym nie przejmuje. Mam nadzieję, że smak będzie rewelacyjny, bo na taki wygląda!

  12. sylwia says:

    Witam, będę robiła pierwszy taki serniczek, ale mam lekki problem, mam 1 kg serka w wiaderku z biedronki i 0,5 serka mascarpone i formę 23 cm, czy mam robić sernik tak jak w opisie czy cos zmienić?

    • Agata says:

      Nie robiłam nigdy na serze z Biedronki, z tego co kojarzę, ma on tylko 6-7% tłuszczu (używam serów, które mają ponad 20%. Dziś też piekłam ten sernik z Delfiko, który ma 24%). Myślę, że możesz dodać 1 łyżkę masła na wszelki wypadek, skoro masz pół opakowania mascarpone. Powinno być ok :)

  13. sylwia says:

    .Dziękuję za odpowiedź. Mam jeszcze jedno pytanko……….on jest waniliowy, chyba nie dodawać już cukru, i boję się żeby mi nie wypłynął z formy, ponieważ mam o.5 kg mascarpone.

    • Agata says:

      0,5kg? myślałam, że pół opakowania. Wobec tego nie kombinuj z masłem, tylko zrób jak w przepisie (daj połowę mascarpone). Zobacz, czy jest słodki (ale jeśli dobrze znalazłam, to ten ser ma syrop glukozowo-fruktozowy), nigdy nie używałam waniliowego serka, więc przykro mi, ale w tej kwestii nie pomogę. Jeśli to ten, to można tu wyczytać, że jest rzadki i średnio nadaje się do serników.

  14. Sylwia says:

    Witam, czy sernik koniecznie musi być w lodówce na noc , mam z lekki kłopot, bo nie mam za bardzo w niej miejsca, i chciałam się zapytać, czy nic się nie stanie jeżeli będzie piekł się w 120 st. trochę dłużej niż tyle ile powinien, ponieważ moja kuchenka właśnie straciła uszczelkę :-(

    • Agata says:

      Sernik musi być w lodówce co najmniej kilka godzin. Co do czasu pieczenia to kwestia piekarnika, nie wiem na ile na to wpływa brak uszczelki, gdyż nie miałam nigdy takiej sytuacji. Koniecznie napisz mi, jak Ci wyszedł i smakował.

  15. Nicole says:

    Witam. Jakie miała Pani wymiary tortownicy? Można upiec z naczyniem z wodą pod sernikiem (a la kąpiel wodna)? Pozdrawiam :)

    • Agata says:

      Nie ma potrzeby piec z naczyniem z wodą tego sernika. Piecze się go długo w niskiej temperaturze, dzięki czemu sernik pozostaje biały i bardzo delikatny w smaku. W kąpieli wodnej go nie piekłam, więc nie wiem jak się zachowa w tej temperaturze ;) Piekę w tortownicy o średnicy 25cm.

  16. Mary says:

    Sernik bardzo smaczny, szkoda ze „sposób przygotowania” napisany nie dokładnie. Zastanawiałam się którą śmietanę dodac do masy serowej, A którą na wierzch sernika pod koniec pieczenia i w ostateczności dodałam kwaśna śmietanę do masy serowej przez mój sernik nie wyszedł aż taki kremowy. I ustawiłem piekarnik na termoobieg przez co mi wyrósł i zrobił się lekko żółty. Ogólnie fajny serniczek

  17. Magda says:

    Ten sernik piekę już 5 raz . Nie jeden sernik piekłam i nie jeden jadłam:) do tego sernika lubię powracać za jego tak bardzo gładki, kremowy smak …. jest wart tego by choć raz to upiec i posmakować… dziś udekoruje truskawkami mmmmmmmniam