Wszyscy producenci przekonują, że ich produkt jest „najlepszy”. Nie możemy tego potwierdzić… ani temu zaprzeczyć.  Nie można ponadto zadać pytania, jaki rodzaj magnezu jest najlepszy dla nas wszystkich, a raczej jaki rodzaj magnezu jest najlepszy DLA CIEBIE. Dlaczego? Sprawdź!

Czy masz niedobór magnezu?

Zmęczenie, brak energii, skurcze łydek? Niedobór magnezu w organizmie daje o sobie dosyć charakterystyczne znaki. Prócz wymienionych mogą to być jeszcze kołatanie serca, nerwowość i rozdrażnienie, zaburzenia snu, nadmierne wypadanie włosów, łamliwość, paznokci, bóle głowy i migreny, zaburzenia koncentracji czy stany depresyjne. Należy jednak nadmienić, że nie są to objawy związane wyłącznie z niedoborem magnezu i mogą być wynikiem wielu innych schorzeń.

Aby sprawdzić, czy masz niedobór magnezu, należy pobrać w laboratorium próbkę krwi i zlecić badanie. Da ono jedynie pogląd, ponieważ szacunkowo tylko 1% magnezu w organizmie znajduje się we krwi. Lepszym badaniem będzie poziom magnezu w erytrocytach, choć wiele zależy od powodu zlecania badań przez lekarza. 

Jeśli z jakiegoś powodu zlecono ci suplementację magnezu, najprawdopodobniej zastanawiasz się, który preparat wybrać. Na rynku istnieją bowiem nie tylko różne marki i dawki, ale także różne rodzaje magnezu.

Magnez magnezowi nierówny, czyli różnice między różnymi typami magnezu

W przyrodzie magnez występuje w solach, które mają różne właściwości. Dla nas najważniejszym kryterium jest rozpuszczalność, ponieważ aby magnez się wchłonął, sól musi się najpierw rozpuścić i uwolnić jony magnezu. Nietrudno się domyślić, że im więcej soli się rozpuści, tym większa ilość magnezu zostanie wchłonięta przez nasz organizm. Cytrynian magnezu, jak i mleczan czy asparaginian są solami organicznymi; z kolei chlorek, węglan i tlenek — nieorganicznymi. Ludzi organizm lepiej radzi sobie z przyswajaniem tych organicznych, które znajdują się także w pożywieniu.  Jak czytamy na stronie Mito-Pharma, która od lat zajmuje się dystrybucją mitoceutyków i preparatów kierunkowych:

postać cytrynianu magnezu zapewnia optymalną przyswajalność oraz biodostępność substancji czynnej przy jednoczesnym wysokim stopniu czystości.

Co to jest cytrynian magnezu? Jest to połączenie soli kwasu cytrynowego z magnezem, a jego wchłanianie ocenia się na około 90% (w porównaniu do tlenku mówi się o zaledwie 4%). Nie można jednak powiedzieć, że forma tlenku jest najgorsza, bowiem każda postać ma nieco inne działanie, które lepiej radzi sobie z odmiennymi problemami: niektóre przepisuje się na zgagę, zaparcia, bezsenność czy stany lękowe i przewlekły stres, a jeszcze inne by pomóc zmniejszać stany zapalne itd. Tlenek magnezu (MgO) – jak sama nazwa wskazuje — jest związany z tlenem, a to również coś, czego potrzebuje Twój organizm. 

Kiedy i jak stosować cytrynian magnezu?

Cytrynian magnezu stosuje się zwykle w okresie intensywnego wysiłku fizycznego, aby przeciwdziałać uczuciu zmęczenia, a także podczas wysiłku psychicznego — jak nauka, egzaminy, praca umysłowa — aby wspomóc koncentrację. Magnez to ważny pierwiastek w procesie utrzymywania równowagi elektrolitowej, dlatego jest niezbędny w sytuacjach, gdy chcesz zadbać o prawidłową pracę mięśni, w tym serca. To także niezbędny element, który dba o prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i utrzymanie dobrostanu psychicznego. 

Cytrynian magnezu zwykle stosuje się raz lub dwa razy dziennie do posiłku, popijając szklanką wody. Cynk i magnez konkurują ze sobą o wchłanianie, więc jeśli spożyjesz je razem, każdego z nich wchłoniesz mniej.

Jaki magnez kupić? 

Po pierwsze — dopasuj rodzaj magnezu do potrzeb swojego organizmu. Wybierając preparat z magnezem, sprawdź ilość jonów magnezu (Mg2+) w jednej tabletce lub kapsułce. Najlepiej szukać takich, które zawierają co najmniej 100 jonów magnezu, a 150 to wynik naprawdę godny uwagi. Jeśli zdecydujesz się na ten o największej przyswajalności, to jaki cytrynian magnezu kupić? Skieruj swoją uwagę na jakość i czystość preparatu. Wybierz zaufany sklep ze starannie wyselekcjonowanymi i przebadanymi preparatami — dzięki temu możesz mieć pewność, że są bezpieczne. 

Materiał Partnera

Grafika: freepik.com

Przepisy
Author: Agata

Get Connected