Przyzwyczaiłam się bardzo do świątecznego jarmarku, który już na początku grudnia powstaje w samym sercu Wrocławia. Może jest w tym coś ckliwego i przesłodzonego, ale lubię spacery wzdłuż tych gwiazdkowych neonów,  aromat grzańca i nawet  nie przeszadza mi wydobywające się nachalnie  z głośników Merry Christmas. Z ciekawością zaglądam na stoiska z ręcznie robioną biżuterią, haftowanymi serwetkami, drewnianymi akcesoriami do kuchni. To fantastyczna giełda prezentów, można znaleźć urocze skarby!I najeść się do syta. Kalorycznie, bo dominuje pajda chleba ze smalcem, kiełbasa z cebulą, bigos w duecie z gorącą czekoladą albo hitem tego roku – węgierskim kurtoszkołaczem.

Jarmark we Wrocławiu

 

Kurtoszkołacz to    słodkie  drożdżowe ciasto pieczone na wałku. Powstaje w specjalnej maszynie, oblane może być czekoladą, sosem cynamonowym, oprószone orzechami albo samym cukrem. Podobno  da się od niego uzależnić:) Polecam w wersji z karmelem. Kulinarna podróż prowadzi dalej do francuskich naleśników – crepsów. Tu wybór i słodki i słony. Crepsy są przezroczyste niczym arkusz delikatnego papieru, idealnie ogrągłe i złożone według gustu. Na przekąskę wyśmienite pieczone kasztany. Pachną ogniem i lekko orzechowym smakiem.

jarmark we Wrocławiu

Jarmark we Wrocławiu

Ci co nie pieką samodzielnie pierników, a nie wyobrażają sobie bez nich świąt, na jarmarku dostaną oczopląsu. Do wyboru tradycyjne, bez lukru i dość spore z wyznaniami całej gamy uczuć. Choinka i domek z piernika. W sekrecie Wam zdradzę, że zaraz po świętach ich cena spada o połowę.

-jarmark wrocławskiZawsze zachwycają mnie świąteczne ozdoby, rzadko coś kupuję, bo w domu mam kolekcjonowany latami spory zbiór, ale patrzenie też jest jakąś atrakcją.

jarmark we Wrocławiu

jarmark we Wrocławiu

Jarmark największe wrażenie robi po zmroku. Jest w nim  pewna magia, klimat i obrazek, jak z najpiękniejszej bajki:)

jarmark we Wrocławiu

jarmark we Wrocławiu

Jarmark  z wrocławkiego Rynku zniknie dzień przed Wigilią, także, jest jeszcze czas, by zaplanować nastrojowy spacer w tym miejscu. Stoiska zamykane są koło 21.00

jarmark we Wrocławiu

 


PolecamyTargiWrocław od kuchni
Author: Sylwia

Get Connected

    4 komentarze

  1. chalas says:

    Podejść do wypieku Trdelnika miałem kilka – i wszystkie nieudane … A to ciasto za rzadkie i nieklejące się do wałka, a to temp. piekarnika za wysoka … Jestem w Warszawie, pomyślałem, w mieście, w którym jest wszystko – a trdelniki zwłaszcza… Po godzinie poszukiwań w sieci opadły mi ręce i zaczynałem tracić nadzieję – wszystkie ogłoszenia o wypieku trdelnika na miejscu dotyczyły punktów na… dolnym śląsku! Nie wiem jakim cudem, ale znalazłem! Drodzy Państwo! kierunek Janki! Byłem, spróbowałem, zwyciężyłem.
    Nie wierzę, że sam mógłbym zrobić coś tak pysznego, nie – w zasadzie mam 100%wą pewność! I cieszę się, że nie podejmowałem kolejnych prób – do dziś nie wiedziałbym jak powinien smakować trdelnik….
    Wszystkim, którzy mają w kuchni dwie lewe ręce – polecam: http://kolaczzwalka.pl