Do bólu zdarta taśma video z filmem Fabryka Czekolady – to moje słodkie wspomnienie z dzieciństwa.  Zazdrościłam Charliemu  i marzyłam, by pod sreberkiem kupionej w sklepie tabliczki też krył się bilet do tajemniczego królestwa słodyczy.  Czego tam nie było! Soczyste fontanny mlecznej czekolady, bajkowa rzeka wypełniona ziarnem kakaowca. Czekoladowe karuzele, lalki i misie. Wielkie kotły wypełnione kremową masą. Bohaterowie mogli sycić się nimi do woli. Maczać palce, oblizywać bezwstydnie i zachwycać pracą czekoladowych mistrzów. Ekstrawagancki cukiernik Willy Wonka moim czarodziejem. Naiwne życzenia małej dziewczynki spełniły się dobre kilkanaście lat później:) W skrzynce mailowej naszego bloga pojawiło się zaproszenie na warsztaty do fabryki Wedla. Obie z Agatą przyjęłyśmy je z przyjemnością:)

Pachniało już przy parkingu. Uroczy kontrast rozgrzewającej słodyczy dla szalejącej w mieście śnieżnej wichury. Kuszący aromat czekolady jeszcze mocniej otulał tuż za drzwiami. W tym miejscu każdego dnia powstaje prawie dwieście ton słodkości. Z zaledwie jednej  czekoladowy  maestro Janusz Profus    stworzył niesamowity świąteczny  pokój.

Czekoladowa witryna w Fabryce Czekolady, autor zdjęcia: Wedel

Ściany  wyłożył 400 sztukami mlecznych tabliczek. Na półki zużył 6 kilogramów gorzkiej. Na działający zegar potrzebował 12 kilogramów karmelowej, białej, mlecznej i gorzkiej mieszanki. Podłogę, do której  wykorzystał kolejnych 40 kilogramów  ułożył we wzór karo. Na niej ustawił stolik z krzesłem. Bez dotknięcia trudno było  uwierzyć, że zestaw jest jadalny. Zawiera prawie 85 kilogramów gorzkiej czekolady. Precyzyjna robota i troska o każdy detal. Kruche filiżanki z warstwą bitej śmietany.

fabryka czekolady Wedel

Fabryka Czekolady Wedel, autor zdjęcia Wedel

Do swojego pokoju zabrałabym choinkę. Ma ponad 2,5 metra, pół tysiąca czekoladowych ręcznie zdobionych bombek i rewelacyjny jeżdżący pociąg. Każdy wagonik wiezie prawie 2,5 kilograma słodkiego ładunku. Nawet żwirek pod torami jest z czekoladowych płatków! Trzeba mieć nie tylko zdolną rękę, ale i niesamowitą wyobraźnię, by wyrzeźbić coś takiego.

Fabryka Czekolady Wedel

Na hali produkcyjnej było nieco mniej wytwornie. Maszyny działały w równym rytmie, sprawnie nalewając masę do foremek, dociskając i zgrabnym ruchem tworząc setki tabliczek. Wszystkie wypełnione nadzieniem. Wedel sprowadza ziarna kakaowca z Ghany, drugiego na świecie producenta kakao. Z tego samego miejsca pochodziły ziarna kupowane w latach trzydziestych przez założyciela fabryki – Jana Wedla. Do Polski przypływały statkami.

Obecny dyrektor fabryki opowiada  nam, że  owoc  kakaowca jest brzydki i w zasadzie  nikt się  nim nie zachwyca. Dopiero, gdy ziarna przejdą proces fermentacji i prażenia można je zmielić   na kakao. A co się dzieje potem, to już sami widzimy. Czekolady z nadzieniem tiramisu, gorzkie, mleczne, z orzechami, owocami. Nadziewane bombonierki i lizaki. Mikołaje z czekolady. I zachwycające szczególnie Agatę pralinki. Ona żałowała, że sklepach Wedla nie można kupić posypek, którymi są dekorowane, a obie ubolewałyśmy, że  Mistrzowie nie  zdradzili nam, jak robić takie cuda:) Nie przeszkodziło mi to w tym, by następnego dnia w domu zrobić jednak  własne czekoladki:) Intuicyjnie.

Fabryka Wedla

Agata jednak dzielnie utrwalała na zdjęciach każdy z etapów wycieczki:)Mnie urzekła kremowa rzeka, z której powstaje pianka do ptasiego mleczka. Tyle litrów o gęstej konsystencji. Słyszę obok głośno wypowiadane myśli o chęci zanurzenia się w tej fontannie. Też mam na to ochotę. W takich miejscach w nawet najbardziej poważnym człowieku odzywa się dziecko:)))

fabryka czekolady Wedel

Fabryka Czekolady Wedel

Ptasie mleczko to sztandarowy produkt Wedla. Od jakiegoś czasu oprócz tradycyjnego – oblanego gorzką czekoladą, firma proponuje też ptasie mleczko w mlecznej i białej czekoladzie. To ostatnie jest niezwykle słodkie, ale zdarzyło mi się zjeść całe pudełko, co oznacza, że nadmiar cukru smaku nie psuje:)

Jak już nasyciliśmy wzrok czekoladową produkcją, zaproszono nas do pracy:) Dostaliśmy bombki i tradycyjne wedlowskie torciki. Do tego zestaw pisaków z kolorową masą czekoladową. I zadanie, by udekorować co najmniej tak pięknie, jak robią to mistrzowie – Joanna i Janusz Profus. Prywatnie małżeństwo, w którym czekolada gra rolę główną. Ona częstuje go kremem szparagowym z białą czekoladą i pistacjami, a On serwuje krewetki w czekoladowym musie. Dla mistrza zresztą czekoladowe kompozycje nie mają żadnych granic. Na jednym z konkursów podał czekoladowe ciastko polane kremem … czosnkowym.

Fabryka Czekolady Wedel

Fabryka Czekolady Wedel

Nam niestety ewidentnie brakuje talentu i odwagi Maestro. Ręka tak lekko i zwinnie nie prowadzi czekoladowych pisaków. Podobno to kwestia doświadczenia. Tej delikatności i kunsztu można się nauczyć w praktyce. Pracownice fabryki Wedla w czasie 8 godzinnej zmiany bez problemu dekorują 200 torcików. Niezłe wyzwanie:)

Fabryka Czekolady Wedel

Bombki i torciki zabieramy do domu. Będą dobrym wspomnieniem i prezentem dla Najbliższych. Czekoladową fabrykę opuszczamy bardzo zadowolone.  Choć Wedel to firma zanurzona w historii, z uwagą obserwuje swoich klientów i stara się spełnić ich oczekiwania.  Czekam więc aż w sklepach pojawi się czekolada z czosnkiem:) Tymczasem świetnie było zobaczyć od kuchni wszystkie etapy produkcji słodyczy. I poczuć ten niewiarygodny zapach. Zaczęłam nawet zazdrościć okolicznym mieszkańcom, że towarzyszy im każdego dnia, bez względu na porę roku:)

PolecamyProdukty
Author: Sylwia

Get Connected

    2 komentarze

  1. alagosia says:

    bombki z czekolady!! ja też chcę!! No i te czekoladowe ściany to spełnienie marzeń każdego dziecka :))) A jako, że to najlepsza, bo wedlowska czekolada, to już w ogóle cud- miód :))

  2. Andżelika Swadowska says:

    Mnie też bardzo smakują czekolady i różne inne smakołyki Wedla szkoda tylko że w sklepach nie ma takich żabek czekoladowych bo bym chętnie spróbowała.