Lody kawowe bez maszynki

Już jakiś czas temu zwróciłam uwagę na przepis na lody kawowe bez maszynki Nigelli Lawson (z książki „Nigellissima”). Sekretem, dzięki któremu one nie zamarzały i były kremowe, był dodany alkohol – likier kawowy. W przepisie było również słodzone mleko skondensowane, które w moim przypadku odpada absolutnie.

Dlatego na swoje potrzeby zmodyfikowałam ten przepis dając niesłodzone mleko skondensowane, ksylitol oraz brandy (gdyż likieru nie posiadam ;). Lody kawowe pomimo że są robione bez maszynki, są kremowe i nie zamarzają na kamień :) I są doprawdy pyszne!

Lody kawowe bez maszynki

Uwielbiam mieć te lody w zamrażarce. Mogę po nie sięgać, gdy tylko najdzie mnie ochota na coś słodkiego. Czyli zazwyczaj wieczorem (tak tak, wiem, że to jedzenie wieczorem słodyczy jest niezdrowe).

Lody kawowe bez maszynki

Składniki (na prawie 1 litr lodów):

 • 300ml śmietanki 30%
 • 175 ml niesłodzonego mleka skondensowanego
 • 2 łyżki ksylitolu
 • 2 łyżki kawy rozpuszczalnej (w proszku, nie w granulkach)
 • 2 łyżki brandy

Sposób przygotowania:

 1. Wszystkie składniki poza alkoholem ubij mikserem. Masa będzie mieć konsystencję zbliżona do bitej śmietany.
 2. Dodaj brandy do kawowej masy i wymieszaj dokładnie.
 3. Przełóż masę do plastikowego zamykanego pojemnika i wstaw do zamrażarki na co najmniej 6 godzin.
 4. Lody kawowe są kremowe, łatwo się je nakłada po 2 minutach od wyjęcia z zamrażarki.

 

Lody kawowe bez maszynki

 

Lody kawowe bez maszynki


Desery
Author: Agata

Get Connected

  5 komentarzy

  • Agata says:

   Ksylitol to całkowicie naturalna substancja słodząca, to cukier ( a raczej alkohol cukrowy ;)) pozyskiwany najczęściej z brzozy. nie ma nic wspólnego ze sztucznymi słodzikami. ma znacznie mniej kalorii od cukru i może być spożywany dla diabetyków (to przede wszystkim powód, dlaczego z niego korzystam). Poza tym, ksylitol zwiększa przyswajanie wapnia i magnezu, przywracając właściwą konsystencję kości, poprzez ich mineralizację. Przede wszystkim ma też odczyn zasadowy, czyli nie zakwasza nam organizmu i nie jest pożywką (jak cukier) dla bakterii.Jako ciekawostkę dodam, że ksylitol wytwarza się naturalnie w organizmie człowieka w ilości ok. 15 g dziennie w procesach trawienia