Nalewka z owoców dzikiej róży

Nalewkę z owoców dzikiej róży zrobiłam pierwszy raz rok temu. Niestety nie wiele z niej zostało ;) Nalewka z dzikiej róży należy do tych wytrawnych o głębokim smaku. Z perspektywy czasu wiem, że warto było się poświęcić – ta nalewka jest warta kilku zadrapań na dłoniach ;)

Nalewka z owoców dzikiej róży

Kiedy zrywać owoce dzikiej róży?

Najlepiej po pierwszych przymrozkach, czyli w listopadzie. Jeśli zerwiecie wcześniej, warto ją przemrozić przez kilka dni, aby pozbyć się goryczy.

Jak filtrować nalewkę?

Próbowałam wielu sposobów: przez gazę, przez tetrę, przez filtr do kawy. Jednak najlepszym sposobem do filtrowania nalewki okazały się chusteczki higieniczne. Takie w kartonowym pudełku pakowane po 100 sztuk. Wykładam taką serwetką sitko, które umieszczam na dzbanku (by później łatwiej było zlać do karafki lub butelki). Gdy zleci porcja, zmieniam chusteczkę. W ten sposób nalewka filtruje się nawet szybko, a mętny osad nie przedostaje się do nalewki.

Nalewka z owoców dzikiej róży

Składniki:

 • 0,5 l owoców dzikiej róży
 • 0,5 l wódki
 • 100 ml spirytusu
 • 0,5-1 szklanki cukru (do smaku)
 • 0,5 szklanki wody

Sposób przygotowania:

 1. Owoce dzikiej róży umyj i ponakłuwaj widelcem.
 2. Owoce wsyp do słoja i zalej alkoholem. Szczelnie zakręć i odstaw na 2 tygodnie.
 3. Po dwóch tygodniach dolej ostudzony syrop cukrowy (zagotuj wodę z cukrem), zakręć słoik i wymieszaj. Odstaw na kolejne 2 tygodnie.
 4. Następnie przecedź nalewkę i odstaw na ok. 2 miesiące.
 5. Przefiltruj nalewkę (przeczytaj wyżej, jak to zrobić), aby była klarowna i gotowa do wypicia :)

Nalewka z owoców dzikiej róży

nalewka z owoców dzikiej rozy

Nalewka z owoców dzikiej róży


Przepisy
Author: Agata

Get Connected

  8 komentarzy

 1. nalewowski says:

  Obłęd. Delikatnie jabłko troszkę jakby cynamon czekaolada… polecam uźyc w miarę mozliwosci zamiast kupnego własnej produkcji alkoholu. Świetnie się komponuje ze słodkawym posmakiem bimberku. Moj numer 2 zaraz po swojskiej anyżowce :)

  • Agata says:

   Cieszę się, że smakuje :) Moja tegoroczna jest w fazie produkcji, więc do degustacji muszę się jeszcze uzbroić w cierpliwość ;) Będzie idealna na zimę!

 2. ania says:

  Nalewkę czka pyszna w tym roku róży wszędzie pełno postanowiłam zrobić nalewek i naprawdę ma moc jest pyszna polecam przepis

  • Agata says:

   Nie, nie usuwam – brak mi cierpliwości ;) Nie rozgniatam natomiast owoców, tylko je nakłuwam, dzięki temu łatwo jest przefiltrować nalewkę.

 3. Marcin says:

  Niestety coraz trudniej o okazałe krzaki dzikiej róży, z których można zebrać owoce. Te które pozostały są szybko czyszczone z owoców przez ptaki, ale postaram się w tym rok też coś zebrać i spróbuje zrobić nalewkę. Ten lekko wytrawny smak nalewki z dzikiej róży bardzo mi odpowiada.