Podczas ostatniego mojego pobytu w Berlinie, przyjaciółka zaprowadziła nas do miejsca, gdzie podają różne pieczone mięsa. Bez względu na rodzaj, każde jest długo pieczone w niskiej temperaturze, podawane na metalowych blaszkach wyłożonych pergaminem w towarzystwie różnych sosów i warzyw. Kolejki były olbrzymie, podczas gdy na innych stoiskach pustki. Prostota która sprawia, że chce się jeszcze :) Pulled pork to właśnie tak przyrządzona wieprzowina, która doskonale nadaje się do kanapek, jako dodatek do makaronów czy sałatek. Mięso jest miękkie, rozpływające się w ustach.
Ostatnio delektuję się kanapką z pieczoną łopatką, z rukolą, z musztardą gruszkową domowej roboty. Przygotowanie łopatki wieprzowej wolno pieczonej (pulled pork) jest proste, wymaga tylko czasu. Użyłam wolnowaru Russell Hobbs, ale możecie również upiec mięso w piekarniku.
Składniki:
- 1 kg łopatki wieprzowej (ładnej, najlepiej wybrać kawałek w kształcie zbliżonym do kulki)
- 1 łyżeczka soli
- 3/4 łyżeczki papryki wędzonej
- 3/4 łyżeczki słodkiej papryki
- 3 ząbki czosnku
- 4 gałązki rozmarynu
- 3 łyżki oleju
- 1 łyżka octu winnego
- 1/2 łyżki syropu z agawy (lub miodu)
Sposób przygotowania:
- Ząbek czosnku obierz i drobno posiekaj. W miseczce przygotuj marynatę, mieszając razem sól, paprykę, posiekany czosnek, olej, ocet, syrop z agawy i rozmaryn.
- Natrzyj łopatkę marynata i odstaw do lodówki do zamarynowania na kilka godzin (najlepiej na 12, kilkakrotnie obracając mięso).
- Jeśli macie wolnowar, włóżcie łopatkę razem z powstała marynatą i 2 nieobranymi ząbkami czosnku do garnka, przykryjcie pokrywką i pieczcie na 1 stopniu przez 9-10h. Ja nastawiłam łopatkę na noc.
- Jeśli nie macie wolnowaru, mięso włóżcie do żaroodpornego naczynia z pokrywką lub włóżcie do rękawa do pieczenia lub zawińcie w folię srebrną i pieczcie w 90 stopniach przez 9 godzin.
- Po upieczeniu wyciągnijcie łopatkę i po ok.30 minut za pomocą 2 widelców postrzępcie mięso.
6 komentarzy
Lidka says:
Witam, pewnie takie mięsko jest super zaraz po upieczeniu, to znaczy jak ostygnie i odpocznie, a co jeśli zostanie na drugi dzień????Jak z nim postępować????należy je podgrzewać???podawać na zimno???
Agata says:
Najważniejsze, aby „rozpruć” je jak jest ciepłe. Można je odgrzać i podawać na ciepło (podlewając nieco wodą) ale pyszne jest właśnie na zimno, jako składnik kanapek, sałatek. Można również takie mięso dodać do sosu pomidorowego i zjeść z makaronem. W każdej wersji nadal smaczne :)
Lidka says:
Wielkie dzięki za szybką odpowiedź, będę robić ale w wolnowarze,pierwszy raz i trochę się boje,czy wyjdzie?Czy dobrze doprawiłam itd, czy mięsko powinno mieć słodki posmak????
Wolnowar testuje,więc stąd moja trema.
Åukasz says:
Przepyszne, dziękuje! Agatko napisz proszę jak robi się Twoją musztardę gruszkowa
Agata says:
Tą musztardę dostałam od znajome, która sama ją robiła. Wpisz w wyszukiwarkę „grusztarda”- pod taką nazwą zwkyle się kryją przepisy na musztardę gruszkową.
Gina says:
Wyszla bardzo dobra, wszyscy sie zjadali I kazdy chcial ostatni kawalek pozdrawiam