Lebioda przepis

Latem uwielbiam odkrywać nowe smaki, nowe rośliny. Cieszy mnie poznanie nowych jadalnych chwastów czy kwiatów.

W tym roku sytuacje mam wyjątkowo dobra w tym względzie, bowiem w ramach RWS (Rolnictwo Wspierane Społecznie to model współpracy pomiędzy odbiorcami końcowymi a rolnikami, gdzie rolnik sieje, uprawia, hoduje i dostarcza produkty specjalnie dla tej grupy) przez 20 tygodni dostaję paczki prosto z pola. Poza tradycyjnymi warzywami, w paczce zawsze są niespodzianki w postaci roślin, o których się nieco zapomniało. Tym razem poza gwiazdnicą, krwawnikiem, kocimiętką dostałam duży pęk lebiody. Lebiodę przyrządza się podobnie jak szpinak, w smaku podobna do szpinaku, dla mnie nawet lepsza.

Jajka sadzone na lebiodzie

Lebioda to nazwa pospolita komosy białej. Nasiona i młode liście są jadalne, starsze liście powinny być gotowane przed spożyciem, aby pozbyć się trujących składników. Lebioda ma dużo białka, węglowodanów, a także witaminy A i C.

Lebioda przepis

Składniki:

 • kilka łodyg lebiody (poza sezonem możecie zastąpić szpinakiem)
 • 3 jajka
 • sól, pieprz
 • łyżeczka masła
 • do dekoracji: liście bluszczyka kurdybanka, liście ruty, kwiaty szałwii

Sposób przygotowania:

 1. Lebiodę dokładnie umyj i osusz. Najlepiej sparzyć ją wrzątkiem. Pokrój niedbale.
 2. Na patelni (użyłam nowej WOLL Szafir) rozpuść masło i przesmaż chwilę lebiodę, posól. W przeciwieństwie do szpinaku nadal pozostanie jędrna.
 3. Z lebiody uformuj trzy „koszyczki”, do każdego wbij po jajku. Smaż aż białko się zetnie, a żółtko pozostanie nadal płynne.
 4. Jajka sadzone na lebiodzie podawaj z liśćmi bluszczyka kurdybanka, ruty oraz kwiatów szałwii (rutę i szałwię mam na balkonie). Posyp świeżo mielonym pieprzem do smaku.

 

Jajka sadzone na lebiodzie

Jajka sadzone na lebiodzie

Jajka sadzone na lebiodzie   Jajka sadzone na lebiodzie


PrzepisyŚniadania
Author: Agata

Get Connected

  3 komentarze

  • Agata says:

   Lebioda w smaku jest podobna do szpinaku. Warto rozejrzeć się za nią na polach poza miastem, podczas weekendowego pikniku ;)