Patelnia WOLL Saphir Lite - test produktu

Niedawno otrzymałam patelnię Woll Szafir od dystrybutora w Polsce – egustus.pl.   Z patelni Woll gotuje m.in. Gordon Ramsay, teraz również ja :). Nie ukrywam, że dobra patelnia w kuchni to skarb. Od jakiegoś czasu do duszenia używam żeliwnej, kutowej patelni Le Creuset. Pozostałe rzeczy smażyłam na patelni grillowej lub teflonowej. Ta ostatnia ma tę wadę, że dość szybko się niszczy i przeraża mnie trochę fakt, że być może jem teflon. Zastanawiałam się nad kupnem patelni do codziennego użytku, ale problem rozwiązał się sam ;)

Po dwóch tygodniach testowania patelni Woll Szafir wiem, że zaprzyjaźniłam się z nią na dłużej. Ale po kolei :)

Patelnia WOLL Saphir Lite - test produktu

Rodzaje patelni WOLL Szafir

Patelnia WOLL Szafir dostępna jest zarówno w wersji na indukcję, jak i na gaz, w kilku rozmiarach: 20, 24, 28 i 32cm, w dwóch wariantach: niska i wysoka. Używam patelni niskiej, na gaz o średnicy 28cm.

Rączka

Rączka patelni to dla mnie istotny punkt. Ta, wydaje się być bardzo stabilna. Montowana w  technologii zatopionego mosiądzu sprawia, że jest bardzo bezpieczna.  Rączka nie nagrzewa się, co jest jej kolejnym atutem. I co najważniejsze można razem z nią wkładać patelnię do piekarnika (w tym przypadku rączka już się nagrzewa, zatem użyjcie ściereczki do wycągnięcia patelni z piekarnika).

Patelnia WOLL Saphir Lite - test produktu

Pokrywka

Zarówno jak rączka (i cała patelnia), pokrywka również może być używana w piekarniku do 250 stopni. To dla mnie jedna z większych zalet tej patelni. Bardzo często przygotowuję np. polędwiczki (przepis wkrótce) w ten sposób, że obsmażam ją na patelni, a potem wkładam do piekarnika. Dotychczas po obsmażeniu przenosiłam polędwiczkę do naczynia żaroodpornego, by upiec. W ten sposób w zlewie rosła góra naczyń. Dzięki patelni WOLL Szafir, minimalizuję mycie (a tej czynności w kuchni naprawdę nie lubię), wszystko mogę zrobić w jednej patelni.

Pokrywka jest przezroczysta, dzięki czemu mamy naszą potrawę cały czas pod kontrola ;)

Patelnia WOLL Saphir Lite - test produktu

Dno i powłoka patelni WOLL Szafir

Patelnia WOLL Szafir wykonana jest z siluminum, co zapewnia optymalną dystrybucję ciepła i wpływa na obniżenie kosztów energii przeznaczonej do gotowania, czy pieczenia. Posiada powłokę odporną na zarysowania z wbudowanym kryształami diamentu. Technologia „non stick”zapewnia z kolei nieprzywieralność patelni.

Producent daje 25lat gwarancji na równość dna, co zdecydowanie wzbudza moje zaufanie :)

Patelnia WOLL Saphir Lite - test produktu

Jak wypada w praktyce patelnia WOLL Szafir?

rewelacyjnie :) Naprawdę. Przede wszystkim kompletnie nic do niej nie przywiera. Można smażyć na niej bez tłuszczu lub w małej ilości (ja jednak zawsze trochę używam, ze względu na smak potrawy). Patelnia świetnie rozprowadza i utrzymuje ciepło. Dzięki temu przygotowanie potraw trwa znacznie szybciej, co z kolei pozytywnie wpływa na nasz portfel ;) Jajka sadzone robią się bardzo szybko, zachowując płynne żółtko i ścięte białko. Wszystko ładnie przesuwa się po patelni. Bez problemu można ściągnąć jajko z patelni.

Patelnia WOLL Saphir Lite - test produktu

Czyszczenie patelni

jest banalnie proste. Po pierwsze, można ją myć w zmywarce (trzeba ją jednak mieć ;)). Po drugie, bez problemu czyści się ją tradycyjnie płynem do naczyń. Świetny efekt jest tez po przetarciu suchym ręcznikiem papierowym. O to dowód :)

Tak wyglądała patelnia po przygotowaniu śniadania: sadzonych jajek na lebiodzie.

Patelnia WOLL Saphir Lite - test produktu

A tak, po przetarciu na sucho tylko ręcznikiem papierowym. W zasadzie nie ma śladu, że była używana.

Patelnia WOLL Saphir Lite - test produktu

Zalety:

 • patelnia jest stabilna, jest dosyć ciężka, ale o niebo lżejsza niż patelnie żeliwna
 • ładny design, prosty
 • patelnię WOLL Szafir można używać (wraz z rączką i pokrywką) w piekarniku do 250 stopni
 • bardzo łatwo sie ją czyści
 • nic do niej nie przywiera
 • świetnie rozprowadza ciepło, potrawy smażą się dużo szybciej niż normalnie
 • producent daj 25lat gwarancji na dno i 2 lata gwarancji na powłoki i uchwyty

Wady:

 • na razie zauważyłam tyko jedną, że pokrywka paruje. Ale to taka mini wada, bo jak tylko zmniejszy się gaz, temperatura nadal się utrzymuje, a zaparowanie znika. Jest jednak taki moment, gdzie przez chwilę nie widać potrawy.

Biorąc pod uwagę zalety patelni, cena patelni (mój model kosztuje 389zł) broni się.


Akcesoria kuchenneProdukty
Author: Agata

Get Connected

  3 komentarze

 1. Gosia says:

  Chyba właśnie szukam takiej patelni. Dobrze, że wkrótce mam urodziny, to poproszę o składkowy prezent, bo cena niska nie jest :/

  • Agata says:

   proszę to sprawdzić na stronie producenta – podejrzewam, że tak :) opisałam tylko tę patelnię, której używam (służy mi do dziś i śmiem twierdzić, że jest „niezniszczalna”, nie licząc pokrywki, którą stłukłam ;)