Ośmiorniczki trafiły do mnie z Hiszpanii. Dorodne, jędrne, do zrobienia od razu. Z owocami morza mam pewną niepisaną umowę – nie przekombinowuję w kwestii ich przyrządzania. Im łagodniej je traktuję, tym lepszym smakiem się odwdzięczają. Takie to miłe stworzenia. Kto nie miał z ośmiorniczkami styczności – niech dłużej grzechu zaniechania nie popełnia. Po co tracić takie pokłady kulinarnej rozkoszy?

ośmiorniczki Gotujmy zdorow- mniej soli

Szkół w sprawie ośmiornicy jest wiele. Å»e trzeba gotować przed pieczeniem lub grillowaniem, obrabiać specjalnie. Ja traktuję ją minimalistycznie. Myję, suszę i mieszam z dodatkami. Wbrew różnym przestrogom o ryzyku gumowatości, zawsze wychodzi miękka i soczysta. W tej wersji z ziemniakami i pomidorami nasączona konkretnie mocnymi aromatami. Nie soliłam jej ani przed pieczeniem, a ani potem. Ona sama ma silny charakter, a soli wystarczająco dużo mają pomidory, w których jest wymieszana. Do tego jej smak uwydatnia czerwone chilli, a kropkę nad morskie I stawia zielona pietruszka. Ośmiornicę z ziemniakami w pomidorach dorzucam do akcji Cisowianki – Gotujmy zdrowo-mniej soli. Może podacie ją na Majówkę?

ośmiorniczki - Gotujmy zdrowo - mniej soli

Składniki:

  • ośmiornica – użyłam mrożonej
  • 4 łyżki pulpy z pomidorów – w sezonie 3 malinowe pomidory
  • 2 ząbki czosnku
  • cebula
  • natka pietruszki
  • 0,5 kg ziemniaków
  • 4 łyżki oliwy z oliwek
  • łyżeczka chilli – użyłam suszonego w płatkach
  • sok z cytryny

Ośmiorniczki rozmrozić, dobrze wypłukać.  Odsączyć z nadmiaru wody. Ziemniaki obrać, pokroić na małe  kawałki. Cebulę posiekać w piórka, czosnek w rozdrobnić.  Ośmiorniczki i ziemniaki przełożyć do naczynia żaroodpornego, wymieszać z  cebulą, czosnkiem, chilli  i połową posiekanej natki pietruszki. Zalać pulpą i oliwą. Przykryć i wstawić do nagrzanego do 180 stopni piekarnika. Piec przez co najmniej godzinę. Potem sprawdzić, czy ziemniaki są miękkie – jeśli tak, wyjąć i wymieszać z pozostałą natką pietruszki. Przed podaniem skropić sokiem z cytryny.

ośmiorniczki

Jeśli macie świeżą kolendrę, wykorzystajcie ją zamiast pietruszki. Nada przyjemnego orzeźwienia ośmiorniczkom.

ośmiorniczki Gotujmy zdrowo-mniej soli


Dania główneGotujmy zdrowo - mniej soliRyby i owoce morza
Author: Sylwia

Get Connected