W upalne dni odstawiam mięso na bok i sięgam po coś lżejszego, ale równocześnie pożywnego :)

Ze względu na natłok obowiązków w ostatnim czasie, staram się przygotować posiłek wcześniej, by zawsze móc zjeść coś pełnowartościowego. Świetnie się sprawdza pod tym względem komosa ryżowa, którą gotuję i trzymam w lodówce, a następnie jem z różnymi dodatkami. Tym razem jako sałatka z awokado, szparagami i pomidorkami. Całość podana z oliwą. Taka sałatka jest pyszna i z powodzeniem możecie ją wziąć jako drugie śniadanie do pracy. W przygotowaniu jej ograniczyłam sól, w ramach akcji Cisowianka – Gotujmy zdrowo, dobra oliwa w zupełności wystarczy, by podbić smak. Jeśli macie oliwę truflową, możecie ją użyć dla aromatu. Idealnie się bowiem komponuje ze szparagami i awokado.

salatka z quinoa awokado i szparagami

Jak ugotować komosę ryżową (quinoa)?

Ważne, aby quinoę dokładnie wypłukać na sicie pod bieżącą wodą, mieszając do momentu, aż przestanie się pienić, a następnie odcedź.Wypłukaną komosę ryżową przełóż do garnka i zalej wodą (na 1 szklankę suchej komosy daj 1 i 2/3 szklanki wody). Gotuj, a po zagotowaniu przykryj garnek przykrywką, zmniejsz płomień i gotuj jeszcze przez 5-10 minut. Ugotowaną komosę ryżową zamieszaj i przykryj pokrywką. Zostaw tak quinoę na ok. 15 minut, aby napęczniała. W ten sposób ugotowana komosa ryżowa jest sypka i jędrna.

Dlaczego komosa ryżowa?

Quinoa jest bogatym źródłem zdrowych kwasów tłuszczowych i pełnowartościowego białka (o podobnej strukturze jak amarantus). Poza tym ma wiele witamin i składników mineralnych. Wskazana jest dla osób z celiakią czy alergią na gluten, bowiem nie zwiera glutenu. Ma bardzo niski indeks glikemiczny (na 100g tylko 0,87g cukrów prostych), w przeciwieństwie do kaszy jaglanej, zalecana jest więc dla diabetyków. Komosa ryżowa jest bogatym źródłem magnezu, żelaza, fosforu i   łatwo przyswajalnego wapnia. Nie wiem czy wiecie, ale komosa ryżowa ma więcej wapnia niż mleko!

Składniki:

  • 1 szklanka komosy ryżowej (quinoa) – gotuje więcej i trzymam do 3 dni w lodówce, do sałatki wystarczy 1/2 szklanki 1 i 2/3 szklanki wody.
  • 1/2 pęczka zielonych szparagów
  • 1 dojrzałe awokado
  • garść pomidorków koktajlowych
  • oliwa
  • sok z cytryny
  • pieprz

Sposób przygotowania:

  1. Ugotuj komosę (wg wyżej zamieszczonych wskazówek) i ostudź.
  2. Awokado obierz i pokrój (wystarczy awokado przeciąć na pół i łyżką wyciągnąć cały środek, a następnie pokroić).
  3. Z zielonych szparagów odłam twardą końcówkę, a resztę pokrój na 3. Czubki odłóż na bok.
  4. Na patelni rozgrzej 1 łyżkę oliwy i przesmaż krótko szparagi, na sam koniec dodaj czubki (gotują się bowiem najkrócej). Spzarai powinny zostać jędrne, lekko twardawe.
  5. Pomidorki koktajlowe przekrój wzdłuż na pół.
  6. Wymieszaj wszystkie składniki ze sobą i dodaj do smaku oliwę, pieprz i sok z cytryny.

Dania główneGotujmy zdrowo - mniej soliPrzepisyPrzepisy wegańskieSałatki
Author: Agata

Get Connected

    3 komentarze