Alain Ducasse jest niewątpliwym autorytetem. Trzykrotny zdobywca trzech gwiazdek Michelin w swojej książce udowadnia, że proste gotowanie jest smaczne.

alain ducasse naturalnie

Gotuje z duchem Slow Food. Przede wszystkim szanuje sezonowość, namawia, by pomidory jeść latem, gdyż zimą nie mają żadnego smaku. Zachęca również do kupowania na targu, przede wszystkim aby mieć spacer :) i móc porozmawiać z producentami. Tu zwraca uwagę też na aspekt ekologiczny: żadnych foliówek! Sekretem dobrej kuchni jest jakość. Dlatego namawia do wyboru certyfikowanych produktów ekologicznych i wspierania zrównoważonego rybołówstwa, gdyż wiele gatunków ryb jest zagrożonych. Nie namawia do wegetarianizmu, ale zaleca jeść mniej mięsa, więcej warzyw. Wystarczy bowiem 30-500g mięsa tygodniowo.

alain ducasse naturalnie

alain ducasse naturalnie
Zaleca również francuski styl delektowania się jedzeniem w myśl zasady jedz wszystko, ale powoli. To sekret dbania o linię: trzeba dokładnie wszystko rzuć. Oszczędnie należy używać soli, cukru i tłuszczu, nie rezygnować, ale odpowiednio dozować. Dużą uwagę przywiązuje też do nie wyrzucania resztek jedzenia. Można je bowiem mrozić i opisywać. A najlepiej kupować wszystkiego mniej.
Gdy poznamy już te najważniejsze zasady w kuchni, możemy przejść do gotowania. Przepisy zostały stworzone wraz z szefem kuchni i dietetyczką. Przepisy w książce podzielone są na pory roku. I to jest tez dobra wiadomość, gdyż we Francji klimat jest podobny do naszego i sezony wypadają niemalże identycznie. Jesienią możemy zrobić cykorie z jeżynami, zimą krem z topinamburu z kawą czy tatar z buraka, wiosną pastę ze szczawiu, czy smoothie z ogórków, a latem m.in. krem czekoladowo-bakłażanowy. Książka jest pełna pysznych inspiracji i porad autora. Możemy dowiedzieć się więcej m.in. o odmianach moreli, ich wartości odżywczych i proponowanych połączeniach smakowych.

alain ducasse naturalnie

Wersja specjalna ma jeszcze notes, w którym są spisane produkty do przepisów. Idealny, aby wrzucić do torebki i wyciągnąć podczas zakupów na targu.
To zdecydowanie jedna z lepszych pozycji książkowych w tym roku!

Naturalnie Prosto Zdrowo Smacznie Edycja Specjalna
Autor: Alain Ducasse, Christophe Saintagne, Paule Neyrat
Wydawnictwo: Dwie Siostry

Książka „Naturalnie prosto zdrowo smacznie” do kupienia w dobrej cenie w internetowej ksiÄ™garni BookMaster

Zapisz

Zapisz


Literatura
Author: Agata

Get Connected

    1 Response