Była naczelna Kukbuka napisła o tym, co w jej kulinarnej duszy gra. O dobrym jedzeniu. Opowieści z pola, ogrodu i lasu. To książka z apetytem na jakość i autentyczny smak. Taki od zaprzyjaźnionego rolnika, który opowie o swoich uprawach. Restauratorach trzymających poziom. Małych przetwórcach robiących wielkie rzeczy.

W książce Agaty Michalak polska kuchnia obfita w rodzime produkty napawa dumą. Jest w niej troska Wojciecha Amaro o to, by najlepsze składniki świeciły na talerzu całym swoim blaskiem  i  przerabianie 300 litrów mleka na owczy ser z mazurskiego rancza Fronitiera. Są historie mieszczuchów, którzy porzucili miasto i zaczęli karmić turystów, tym, co sami wyhodowali. Snują się rodzinne opowieści o odziedziczonej piekarni, gdzie w starym ceramicznym piecu wypieka się wyłącznie chleb na zakwasie. I o pstrągach, które w Ojcowie hodują dwie dziewczyny z Krakowa. Mama w kaloszach dogląda ryb, córka z modną grzywką i bystrymi oczami zajmuje się marketinkiem i sprzedażą.

Agata Michalak  pyta o to, co daje ziemia i jak z jej plonów korzystać. Czy rzeczywiście mamy w Polsce mamy wyjątkowy klimat i wszystkiego w nadmiarze, więc czas porzucić jedzeniowe kompleksy i wynieść na piedestał rodzime przysmaki? Łukasza Łuczaja, specjalistę od jadalnych dzikich roślin i owadów wywołuje do odpowiedzi w sprawie polskiej flory i dostaje zaskakującą odpowiedź.

W książce O Dobrym jedzeniu pojawiają się bohaterowie spoza głównego nurtu. Tacy, którym nie brakuje odwagi, by zatopić się w niszy, odtwarzać zapomniane gatunki i pryskać uprawy tylko wyciągami z glonów. I choć sugerują, że współczesny miejski klient nie jest wciąż gotowy na kupienie prawdziwie ekologicznego szpinaku z mszycami, to jednak nie tracą nadziei.

I tak naprawdą o nadziei jest książka Agaty Michalak. Na lepsze smaczne życie, które można mieć dzięki dobremu coraz bardziej dostępnemu w Polsce jedzeniu.

O dobrym jedzeniu. Opowieści z pola, ogrodu i lasu

Agata Michalak

Wydawnictwo Czarne, 2017 rok

Książka do kupienia w dobrej cenie internetowej księgarni Book Master  

 


LiteraturaPolecamy
Author: Sylwia

Get Connected