Nalewka jeżynowa (jeżynówka)

Nalewkę jeżynową zrobiłam rok temu, podczas gdy niespodziewanie stałam się posiadaczką 2 litrów jeżyn :) Okazało się, że obok hotelu, w którym byłam w Świeradowie, jest olbrzymia polana z krzakami jeżyn. Zebranie ich zajęło mi 20 minut, bowiem był prawdziwy wysyp dojrzałych jeżyn. Idealne na nalewkę.

Nalewka jeżynowa (jeżynówka)

Nalewka z jeżyn ma ciemną, głęboką barwę. Idealna na zimę, u mnie przetrwała też lato (schowana z tyły szafki) i nabrała głębi smaku. Jeśli tylko uda Wam się ją zostawić na rok, nie będziecie żałować.

Nalewka jeżynowa (jeżynówka) Składniki:

  • 750 ml jeżyn (3 szklanki)
  • 1/2 szklanki cukru
  • 0,5 l wódki
  • 200 ml spirytusu

Sposób przygotowania:

  1. W dużym wyparzonym słoiku zasyp jeżyny cukrem, potrząśnij słoikiem, aby cukier wymieszał się z owocami.
  2. Przykryj słoik gazą (lub ręcznikiem papierowym) i postaw w słonecznym miejscu (np. na parapecie lub na balkonie) na 2 dni, aż porzeczki puszczą sok. Potrząsaj słoikiem 2-3 razy dziennie, aby cukier szybciej się rozpuścił
  3. Po 2 dniach zalej nalewkę alkoholem (wódką i spirytusem), zakręć słoik i odstaw w ciemne miejsce na 1,5 miesiąca.
  4. Po tym czasie zlej nalewkę do butelek, owoce odsącz na sicie (nie zapomnij pod spód dać garnka, do którego będzie ściekać nalewka), przełóż do słoika i dodawaj do deserów (np. do czekoladek, kruchych ciast) lub jako baza do sosów do mięs.
  5. Nalewka jeżynowa jest dobra do picia po 3-6 miesiącach od butelkowania, ale im dłużej postoi, tym jest lepsza (u mnie już rok i jest jeszcze lepsza)
  6. Jeśli chcesz mieć klarowną nalewkę, przefiltruj ją.

Jak przefiltrować nalewkę?

Próbowałam wielu sposobów: przez gazę, przez tetrę, przez filtr do kawy. Jednak najlepszym sposobem do filtrowania nalewki okazały się chusteczki higieniczne. Takie w kartonowym pudełku pakowane po 100 sztuk. Wykładam taką serwetką sitko, które umieszczam na dzbanku (by później łatwiej było zlać do karafki lub butelki). Gdy zleci porcja, zmieniam chusteczkę. W ten sposób nalewka filtruje się nawet szybko, a mętny osad nie przedostaje się do nalewki.

Nalewka jeżynowa (jeżynówka)

Nalewka jeżynowa


NapojePrzepisy
Author: Agata

Get Connected