Jesień obfituje w kulinarne książkowe premiery. Czekam na nie i składam zamówienia korzystając ze swoich październikowych i listopadowych świąt. Niektóre prezenty jednak trafiają do mnie niezależnie od okazji. Tak jest z polecanymi    Wam dziś – Wegetariańską Szkołą Gotowania i Smoothie Dietą Koktajlową. Obie   z wydawnictwa Jedność zachęcają, wbrew pogodowej aurze, do lżejszego gotowania. Zatem przynosimy z targów i bazarów dorodne warzywa, soczyste owoce, z szaf wyjmujemy miksery albo blendery, by szykować odpornościową zdrowotną ucztę.

ksiązki kucharskie

Przepisów na nią w obu książkach nie brakuje. Koktajlowa dieta nawet dostosowuje się do zimy i proponuje, jak w jej czasie oczyścić organizm z toksyn i stracić kilogramy. Wegetariańska szkoła gotowania to lekki podręcznik dla kulinarnych laików. Tytułowe „krok po kroku” funkcjonalnie prezentuje się wewnątrz książki i rzeczywiście czytelnik może śledzić każdy ruch noża. Do tego pełen pakiet obrazkowych informacji ułatwiających rozpoznanie konkretnych składników.

ksiązki kulinane

Wegetariańska Szkoła Gotowania

Od początku książka wyjaśnia. Jakich narzędzi potrzeba w kuchni, skąd biorą się kasze na naszych stołach i jakie zdrowotne właściwości mają ziarna. To znacznie  przybliża zrozumienie idei gotowania konkretnych dań. Ja przynajmniej lubię wiedzieć skąd pochodzą wykorzystywane przeze mnie w kuchni przyprawy, z czym dobrze je łączyć i w jakich potrawach unikać. Zdjęciowa instrukcja w tej książce przyjemnie zaskakuje, szykować obiad można w zasadzie tylko na   jej podstawie. Dobrze widać, co, jak i kiedy  ze sobą zmieszać, by uzyskać pożądany efekt. Fotografie nie pozwolą się też w gąszczu składników pogubić. Dzięki nim bez trudu rozróżnić można sałatę kędzierzawą od radicchio.

ksiązki kulinarne

ksiązki kulinarneTa troska o detale może irytować doświadczonych kucharzy, bo śmiać się mogą do rozpuku, ze ktoś zakłada, iż nie wiedzą, jak wygląda dynia albo sojowy makaron. Tylko, że adresat, jak tytuł sugeruje jest adeptem zaledwie, na początku swej drogi i ma prawo nawet do kulinarnej ignorancji. Jedna z moich koleżanek wysyłała mi ostatnio zdjęcia bakłażana, bo nie była pewna, czy nie myli go z cukinią. Także ten podręcznik ma potencjał i odbiorców. Mistrzom za to podpowie i zasugeruje niebanalne rozwiązania, jak chociażby kanapki z cukinii wykończone kremem z bobu. Ciekawy i nieoczywisty patent na przystawkę lub kolację. Mnie oczarowała jesienna zupa z gruszek – owocowe kremy zjadam o każdej porze roku i cieszę się, gdy wymykają się letniemu przywilejowi.

ksiązki kulinarne

Autorka podręcznika Lena Tritto jest wykładowcą i tę dydaktyczną pasję w książce widać. Nauczycielka organizuje lekcję zdrowego gotowania, troszczy się o jakość produktów, uzasadnia ich wybór dobroczynnym wpływem na nasz organizm i zachęca do skorzystania z jej rad. Ja polecam Wegetariańską Szkołę Gotowania – nawet tym, którzy wcale nie chcą rozstawać się z mięsem. Sporo tu przepisów, które mogą być do dań mięsnych dobrym dodatkiem.

Wegetariańska Szkoła Gotowania, krok po kroku

Lena Tritto

Wydawnictwo Jedność, 2015

Cena: 29 zł

 

ksiuązki kulinarne

Smoothie Dieta Koktajlowa

Po rozmaitych dietach na plan pierwszy aktualnie wysuwa się ta w postaci płynnej. Pojawiły się już nawet firmy, które oferują koktajlowy catering, w 5 porcjach, dostarczane każdego dnia. Ja taki luksus funduję sobie sama, miksując warzywa, owoce i nasiona, które akurat mam pod ręką. Resztki szpinaku i oberwana pietruszka, do tego sok z limonki i siemię lniane. Wyciskam bez wyrzutów wszystkie soki z jabłka i buraka, dodając sobie energii i stawiając do pionu, gdy ciśnienie ciągnie w dół. Koktajlowa dieta mnie więc zaintrygowała, wykonałam nawet dostępny w książce test określający, jakim typem dietetycznym jestem. Od jego wyniku uzależnione są kolejne rozwiązania. Generalnie chodzi o przestawienie się na smoothie detoks. Tygodniowe oczyszczanie, które wyeliminuje z organizmu toksyny i doda lekkości. Książka rzeczywiście może być dobrym wsparciem w tym wyzwaniu. Sporo w niej porad, czy sugestii ułatwiających dietetyczne zmagania. Praktyczna jest lista zakupów, która  przyśpieszy zebranie wszystkich produktów niezbędnych w detoksie.

ksiązki kulinarne

Koktajle miksować można bez ograniczeń,    nie  trzeba trzymać się szczegółowo detoksowej instrukcji. Książka jednak  uświadamia, jak konkretne składniki wpływają na nasz organizm. Gruszki z cynamonem precyzyjnie oczyszczą, jabłko pobudzi spalanie tłuszczu, mango nasyci, a koperek uzupełni witaminę A. Witarianizm do wyzwanie dla bohaterów, co niewątpliwe lektura tego poradnika daje do zrozumienia, ale też nie chodzi o to, by po niej odstawić wszystkie inne ulubione dotąd smaki. Można nawet pogrzeszyć przy świątecznym stole, w czasie weekendowej imprezy czy wakacyjnych szaleństw. A potem zastosować kurację turbo:) Przepisów szukajcie w książce i próbujcie dzięki nim dodać energetycznego kopa swojemu organizmowi.

ksiązki kulinarne

Smoothie, Dieta Koktajlowa

Chantal-Fleur Sandjon

Wydawnictwo Jedność, 2015

Cena: 33 zł


LiteraturaPolecamy
Author: Sylwia

Get Connected