Brukselka z kasztanami

Brukselka to smak dzieciństwa, w moim przypadku niebyt dobrze się kojarzący. Pamiętam rozgotowaną brukselkę, która niestety nie zachwycała i wystarczająco zrażała do siebie. Jeśli macie podobne wspomnienia, to gwarantuję Wam, że ta brukselka z kasztanami w niczym nie przypomina tamtej sprzed lat. I całe szczęście :)

Brukselka ugotowana na parze nie potrzebuje soli. Smak wzmacnia świeżo starta gałka muszkatołowa i świeżo mielony pieprz. Dodatkowo podsmażona na maśle z kasztanami jadalnymi (jeśli ich nie macie, możecie użyć orzechów laskowych) uzyskuje orzechowy smak. Idealnie pasuje na świąteczny stół jako dodatek do mięs. Jest tak smaczna, że można jeść ją również solo. To danie proponujemy wspólnie z Cisowianką – Gotujmy Zdrowo – mniej soli. Więcej przepisów bez soli, w ramach akcji, znajdziesz na naszym blogu tutaj.

Brukselka z kasztanami

Brukselka jest cennym źródłem witamin z grupy B,   A, C, E, K. Jest też bogata w minerały, przede wszystkim w żelazo, magnez,   cynk, wapń, mangan, selen oraz potas. 100g brukselki zawiera 5g błonnika, 3,5g białka i ma tylko 40 kcal! Ponadto ma niski indeks glikemiczny (gotowana ma tylko 20). Nic, tylko jeść! :)

Do tego kasztany, które zawierają tyle witaminy C, co cytryna! Oprócz tego bogate są w minerały: magnez, potas, żelazo, wapń i lecytynę.

Brukselka z kasztanami Składniki (na 2 porcje):

  • 300g brukselki
  • 100g kasztanów ugotowanych, zapakowanych próżniowo (lub podprażonych orzechów laskowych)
  • 30g masła (najlepiej klarowanego)
  • gałka muszkatołowa, pieprz

Sposób przygotowania:

  1. Z brukselki usuń pierwsze liście i obetnij twarde końce. Spód możesz naciąć na krzyż, aby brukselka szybciej się ugotowała.
  2. Brukselkę gotuj 7 minut na parze (używam parowaru, możecie użyć specjalnego garnka do gotowania na parze lub durszlaka umieszczonego na garnku z gotującą się wodą, przykryjcie wówczas durszlak pokrywką). Brukselka powinna być lekko twardawa, jędrna i nadal zielona.
  3. Na maśle podsmaż kasztany, dodaj brukselkę, zamieszaj i smaż przez ok. 1 minutę.
  4. Brukselkę z kasztanami dopraw świeżo startą gałką muszkatołową i świeżo mielonym pieprzem. Brukselka z kasztanami znakomicie komponuje się z kaczką lub gęsią.

Brukselka z kasztanami

Brukselka z kasztanami


Boże NarodzenieGotujmy zdrowo - mniej soliPrzepisyPrzystawkiSałatki
Author: Agata

Get Connected