Sztuka dobrego jedzenia - Hemsley + Hemsley - recenzja

O książce „Sztuka dobrego jedzenia„myślałam już od jakiegoś czasu, bowiem wiernie śledzę bloga sióstr Hemsley. Jedna z nich przez 15 lat była modelką, druga podróżniczką, która potem zajmowała się marketingiem. Wspólnie stworzyły brytyjskie przedsiębiorstwo oferujące dietetyczne posiłki. Książkę można łatwo zamówić w internetowej księgarni BookMaster.pl, dzięki czemu bardzo szybko znajdzie się ona na Waszych półkach. Tę pozycję zdecydowanie warto mieć.

Sztuka dobrego jedzenia - Hemsley + Hemsley - recenzja

Metoda żywieniowa Hemsley + Hemsley opiera się na diecie bez glutenu, bez rafinowanego cukru i bez niezdrowych tłuszczów. W zamian dostajemy pyszne, zdrowe i pożywne posiłki. Książka jest bardzo ładnie wydana, opatrzona zdjęciami, które wzmagają apetyt ;) Przepisy są napisane bardzo przejrzyście, krok po kroku, opatrzone wstępem, informującym m.in. o wartościach odżywczych tego dania. Są tez porady, jak można przygotować coś szybciej lub wykorzystać zamiennik. W większości przypadków są zapisane zamienniki przy trudniej dostępnych produktach w Polsce (np. arrowroot – maranta trzcinowa). W książce „Sztuka dobrego jedzenia” jest też rozdział o zaopatrzeniu w kuchni, czyli produkty, jakie warto mieć pod ręką. Faktycznie większość przepisów opiera się na nich, więc mamy gwarancję, że je wykorzystamy.

Sztuka dobrego jedzenia - Hemsley + Hemsley - recenzja

Przepisy podzielone są na bardzo pomocne działy, zaczynam testować od śniadań :) Są tu gotowe receptury, bardzo zróżnicowane. Jest ich wystarczająco dużo, aby się nie znudziły i stanowią solidną bazę do dalszych inspiracji.

Na początek zrobiłam gryczane musli bez gotowania (bez glutenu i bez cukru) i nie zawiodłam się :)

Gryczane musli - bez glutenu i bez cukru

Sztuka dobrego jedzenia - Hemsley + Hemsley - recenzja

Książka „Sztuka dobrego jedzeniaHemsley +Hemsley to bardzo dobry przewodnik, który prowadzi niemal za rękę, dla osób, które zaczynają żyć bez glutenu i cukru. Dobrze są tu przedstawione podstawowe zasady, które pomagają w organizacji posiłków na kilka dni, uwzględniając dania na wynos, np. do pracy. Wytłumaczone jest, dlaczego warto jeść tłusty (a nie chudy) nabiał, moczyć kasze i orzechy, pić ciepłą wodę z cytryną i przestawić się na picie zielonej herbaty. A wszystko zrobione w taki sposób, że od razu ma się ochotę biec do kuchni, by przygotować jakieś danie. To naprawdę sztuka dobrego jedzenia w ponad 150 przepisach :)

Sztuka dobrego jedzenia - Hemsley + Hemsley - recenzja

Książka „Sztuka dobrego jedzenia” Hemsley + Hemsley

Wydawnictwo Buchmann
Data wydania: 2015-03-04
Sugerowana cena wydawnictwa: 79,99 zł
Cena w BookMaster.pl: 62,90zł

http://bookmaster.com.pl/_img/bookmaster-logo2.png

 


LiteraturaPrzepisy
Author: Agata

Get Connected

    4 komentarze

    • Agata says:

      W tej jest dużo wyjaśnień, ale takich nie ą ę tylko takich trafiających do każdego :) na początku 20 stron jest poświęconych filozofii jedzenia, zaopatrzeniu w kuchni, zasadom w kuchni, podstawom kuchennych.
      Z kolei ostatnich kilkanaście strony stanowią jadłospisy, podstawowe przepisy, ściągi do jedzenia poza domem, niedzielne szaleństwo gotowania (czyli jak przygotować szybko zdrowe posiłki na kilka dni0