W kuchni uwielbiam prostotę! Dlatego najbardziej lubię włoską kuchnię. Na co dzień jednak przygotowuję posiłki, które mogłabym określić jako comfort food. Dodatkowo, moje dania rzadko kiedy składają się z więcej niż 5 składników i są zazwyczaj z sezonowych produktów.
Tak też jest i w tym przypadku – w prostocie siła! To crumble jest bez glutenu, bez cukru. Wystarczy zamienić masło np. na olej kokosowy, wówczas będzie wegański deser.
Crumble z rabarbarem robi się w 10 minut. W tej kompozycji zachwyca dodatek rozmarynu. Pierwszy raz ożeniłam go z rabarbarem i to jest strzał w 10! Wykorzystam ten duet z przyjemnością ponownie!
Zamiast tradycyjnej kruszonki, zrobiłam kruszonkę z płatków migdałowych. Przyznam się, że tylko dlatego, że po fali pieczenia drożdżowych ciast, skończyła mi się mąka ;) Wyszło pysznie!
Składniki:
- rabarbar (na 2 porcje – 2 łodygi)
- masło* (najlepiej klarowane)
- kilka świeżych gałązek rozmarynu
- erytrol do smaku (dałam 1 łyżeczkę)
Bezglutenowa kruszonka (w równych proporcjach):
- zimne masło* – posiekane nożem
- płatki migdałowe ** – posiekane nożem
- erytrol
* w wersji wegańskiej masło zastąpcie np. olejem kokosowym
** jeśli nie masz płatków migdałowych, możesz je zastąpić mąką: bezglutenową w wersji bezglutenowej lub dowolną, jeśli nie unikasz glutenu
Sposób przygotowania:
- Nagrzej piekarnik do 200 stopni
- Rabarbar umyj (nie obieraj, nie ma takiej potrzeby), pokrój w 0,5 cm plasterki.
- W małym rondelku rozpuść masło, dodaj rabarbar i rozmaryn i duś chwilę (2-3 minuty), aż rabarbar zmięknie (ale nie rozpadnie się). Wyjmij gałązki rozmarynu.
- Zrób kruszonkę, mieszając 3 składniki (w równych objętościowo proporcjach).
- Kokilki wysmaruj masłem. Przełóż do nich rabarbar. Wierzch posyp kruszonką. Możesz na wierzch dać kilka płatków migdałowych.
- Wstaw do piekarnika i nastaw piekarnik na górne grzanie, np. grill.
- Piecz kilka minut, aż wierzch się zarumieni.
Crumble z rabarbarem i rozmarynem najlepiej smakuje na słodko.
4 komentarze
Joanna says:
Hmmm… brzmi naprawdę dobrze. Uwielbiam rabarbar – czy to sezonowy, czy mrożony. W niemal każdej formie mi smakuje! :)
CookUp says:
Proste połączenia smaków to główna cecha kilku najsłynniejszych kuchni świata i… nic dziwnego, że są najsłynniejsze. :) Twój przepis jest prosty, ale doskonały w tej prostocie, składniki sprawiają, że od razu da się poczuć wiosnę i wielki plus za wykonanie go w wersji wege. :)
Melvit says:
Zdrowy pomysł na zaspokojenie słodkością swoich kubków smakowych. Bez cukru, czyli mniej kalorii, w dodatku na szybko – idealne dla osób zabieganych. I to dosłownie!
Nalewka says:
Zamiast płatków migdałowych można użyć suchych płatków owsianych (górskich) zagniecionych z maslem i słodzidłem. Piec 40 minut w 185stC.