Nalewka z aronii z cynamonem, kardamonem i wanilią

W zeszłym roku zrobiłam po raz pierwszy nalewkę z aronii – klasyczną, wytrawną z dodatku soku z cytryny. Wyszła pyszna i nie wiem, gdzie zaginęła ostatnia butelka :) Po nalewce z aronii zostało tylko wspomnienie.

W tym sezonie, w szale nalewkowym, zrobiłam ponownie nalewkę z aronii, nieco inaczej. Musi jeszcze swoje odstać, ale już ma głębszy smak, dzięki korzennym dodatkom. Cynamon, kardamon i wanilia świetnie komponują z aronią. Już teraz nalewka z aronii smakuje znakomicie, dlatego tym bardziej nie mogę doczekać się jej smaku za 2-3 miesiące.

Nalewka z aronii z cynamonem, kardamonem i wanilią

Nalewka z aronii ma też tę zaletę, że robi się ją błyskawicznie. Owoce są zwarte, dzięki temu nie wydziela się w nalewce osad i nie trzeba jej filtrować (co nie jest trudne, ale dość czasochłonne). Zaczynam żałować, że zrobiłam tak mało tej nalewki, chyba jeszcze dokupię aronię, póki jest :)

Nalewka z aronii z cynamonem, kardamonem i wanilią

Składniki:

 • 0,5 kg aronii
 • 1 laska cynamonu
 • 1 laska wanilii przekrojonej wzdłuż
 • 1 ziarno kardamonu
 • 1/2 -2/3 szklanki cukru
 • 0,4l wódki
 • 0,2l spirytusu

Sposób przygotowania:

 1. Aronię umyj i dokładnie osusz.
 2. Owoce włóż do dużego słoika (tak, aby potem po zalaniu alkoholem było jeszcze 1/4 wolnej przestrzeni|) i zasyp cukrem. Słoik przykryj gazą (aby nie dostały się do środka muszki) i postaw w słonecznym miejscu (np. na parapecie) na 2 dni. Co jakiś czas potrząsaj słojem, aby cukier się rozpuścił.
 3. Po dwóch dniach dodaj laskę cynamonu, ziarno kardamonu (zapomniałam i dodałam po zlaniu owoców ;) i przekrojoną wzdłuż laskę wanilii. Wlej również alkohol. Potrząśnij, szczelnie zakręć i odstaw w ciemne miejsce na 4-6 tygodni. Co kilka dni potrząśnij słoikiem.
 4. Po 4-6 tygodniach odsącz nalewkę i przelej nalewkę z aronii (bez owoców) do butelek.  
 5. Butelki ukryj przed światem na 2-6 miesięcy :)

Nalewka z aronii z cynamonem, kardamonem i wanilią


Przepisy
Author: Agata

Get Connected

  5 komentarzy

 1. Wielbiciel domowych nalewek says:

  Świetnie, że na blogu promujecie domowe nalewki. Nie dość, że są bardzo łatwe w przyrządzeniu, to jeszcze odwdzięczają się świetnym smakiem i bogactwem walorów leczniczych. Nalewka z aronii jest bardzo polecana ze względu na cenne właściwości tych niepozornych owoców. Obniżają ciśnienie i poziom cholesterolu, oczyszczają organizm z toksyn , pomagają też przy niedokwaśności żołądka. Poza nalewkami warto wypróbować przepis na wino z aronii i konfitury, pozdrawiam :)