
Mamo, zrywam paprykę mówi moja 2,5 letnia córeczka i wrzuca kolejne do skrzynki, a ja wiem, że jesteśmy we właściwym miejscu. Trafiłyśmy do ogrodu  Dworu Ziemiańskiego w Woli Suchożebrskiej i to tu przygotujemy obiad. W menu kilka przystawek, zupa z papryki i śliwek, polędwica duszona z warzywami. Szef kuchni prosi o sporą garść mięty, której listki rozciera w dłoniach i pokazuje dzieciom, jak orzeźwiająco pachnie. Lekcja botaniki, którą mali uczniowie chłoną z ciekawością nieposkromionych odkrywców i bez grymaszenia wykonują zadania. W skrzynce jest sporo żółtej fasolki, są maliny i kwiaty cukinii.  Ogród i park, na terenie którego się znajduje wciąż pachną latem, choć za kilka dni finał wakacji. Nam ten koniec trafił się apetyczny. Razem z innymi blogerami i ich dziećmi żegnamy lato w Akademii Smaku Sokołów.
Rodziców szkoli Daria Åadocha, peÅ‚na dobrej energii trenerka kulinarna, o tym, jak karmić dzieci,  opowiada Agnieszka PiskaÅ‚a, dietetczyka firmy Sokołów. Jest leniwie, beztrosko i wakacyjnie. Pogoda rozpieszcza, dzieciaki zachwycone puszczanymi w niebo baÅ„kami, kuchniÄ…, w której robiÄ… swoje dania i malowaniem wÅ‚asnych fartuszków.
Pakiet atrakcji, który sprawia, że rodzice bez problemu mogą mieszać i kroić według wskazówek Darii i szefa kuchni Sokołów Dominika Mostalenko. Zupa z papryki i śliwek jest aromatyczną torpedą, koniecznie do powtórzenia w domu. Pasty do kanapek z orzechów i pomidorów smakują absolutnie wszystkim, polędwica łączona z kruchymi warzywami syci na długo. Wszystkie potrawy można zrobić szybko, tu pokroić, nam zamieszać, obok podsmażyć i już nakrywamy do stołu. Koniecznie wspólnego, rodzinnego, bo nic tak pysznie nie łączy, jak domowe posiłki. Amerykańcy naukowcy twierdzą nawet, że ich brak w dzieciństwie wpływa na destrukcyjne zachowania w przyszłości.
Daria Åadocha podpowiada, jak radzić sobie z problemami jedzeniowymi dzieci, uczy, by nie zmuszać ich do jedzenia, nie przekupywać, nie obiecywać czekoladek za czysty talerz po zupie. Dużo w tej rozmowie rozsÄ…dku i miÅ‚oÅ›ci, choć każda z mam ma swoje smakowe problemy i dylematy. Ja szukam sposobu na wzmocnienie dzieciÄ™cej odpornoÅ›ci i sÅ‚yszÄ™, że jak nie ma wyjÅ›cia, to trzeba stosować metodÄ™ Putina; wyrzucić z menu na jakiÅ› czas cukier, nabiaÅ‚ i gluten. Przed samym cukrem Daria Åadocha nie stawia oporu, byle zachować umiar. Ciasto drożdżowe z kruszonÄ… zje w każdej chwili, bo to jej cudowne wspomnienie z dzieciÅ„stwa. Zaproszone do Akadamii Smaku SokoÅ‚owa dzieci bawiÄ… siÄ™ w swojej kuchni, tracÄ… energiÄ™ w parku i podjadajÄ… to, co nam uda siÄ™ ugotować.
PRZEPISY Z WARSZTATÓW W AKADEMII SMAKU SOKOÅÓW:
PASTA Z BIAÅEJ FASOLI Z ORZECHAMIÂ
składniki:
- 2 szklanki ugotowanej, białej fasoli – może być z puszki
- 50 g orzechów włoskich
- 3 zÄ…bki czosnku
- sok z 1 cytryny
- 1 łyżka pasty tahini
- 15 g oliwy z oliwek
- 1 łyżeczka soli
- pęczek zielonej pietruszki
- szczypta wędzonej papryki w przyprawie
Przygotowanie:
Wszystkie składniki umieść w blenderze i zmiksuj na gładką masę. Dodaj kilka łyżek wody do uzyskania pożądanej konsystencji. Udekoruj kroplą oliwy, kilkoma orzechami oraz listkami pietruszki.
PASTA Z SUSZONYCH POMIDORÓW
Składniki :
- 200 g pomidorów w oliwie
- 100 g orzechów włoskich
- 100 g orzechów laskowych
- cały pęczek liści mięty
- 1/2 łyżeczka soli
- 1/2 łyżeczka pieprzu cytrynowego
Przygotowanie:
Wszystkie składniki zmiksuj w blenderze na gładką masę. Jeśli masa będzie zbyt sucha, dodaj oleju z pomidorów suszonych.
Polędwica wołowa z warzywami i orzechami nerkowca
Składniki na 4 porcje:
- 400 g polędwicy wołowej Sokołów cienko pokrojonej na plasterki
- 3 pomidory pokrojone w łódeczki
- 1/2 szklanki orzechów nerkowca podprażonych na suchej patelni
- 1 duża czerwona cebula drobno pokrojona
- 1 żółta papryka pokrojona w słupki
- pół pęczka szczypiorku pokrojonego na 1,5-centymetrowe kawałki
- 2 zÄ…bki czosnku drobno posiekane
- szczypta soli
- 3 łyżki sosu sojowego
- garść kolendry do przybrania
- 1 łyżka soku z limonki
- 1 łyżeczka cukru trzcinowego
- 1 łyżka oleju do smażenia
Do podania ryż jaśminowy dla każdej osoby
Przygotowanie:
Podgrzej olej w woku i podsmaż czosnek i cebulę. Dodaj mięso i chwilę podsmażaj, aż będzie gotowe. Dodaj paprykę, pomidory oraz szczypiorek. Chwilę podsmażaj. Dopraw sosem sojowym, solą, limonką i cukrem trzcinowym. Dokładnie wymieszaj. Dodaj orzechy nerkowca. Przełóż na talerz i udekoruj świeżą kolendrą.
O naszym spotkaniu możecie przeczytać też na stronie Akademii Smaku Sokołów