Eliza Mórawska uczyła mnie piec chleb. Sama o tym wsparciu nie ma nawet pojęcia, bo robiła to wirtualnie, dając szczegółowe instrukcje na swoim blogu White Plate. To jedna z cieplejszych stron w sieci. Taka bardzo domowa, z rodzinnymi opowieściami w tle,w które mimochodem autorka gustownie wplata przepisy. Dotąd słynęła z pieczywa i deserów, wiosną przeszła na lżejszą stronę mocy i wydała książkę z planem zdrowych posiłków.

Na zdrowie to demonstracja siły warzyw i owoców. Są w porannej owsiance, lekkim obiedzie i makaronie na kolację. Każdy przepis jest naturalnie prosty do odtworzenia, bo Eliza Mórawska wspiera w kuchni ideę skromności. Nie sili się na wyszukane kompozycje, gotuje z tego, co ma najbliżej. Wierna kalendarzowi natury, w sezonie nie traci apetytu na jarmuż z dymką i malinami, mizerii dzięki mięcie dodaje animuszu, a hołd wielkopolskim korzeniom męża oddaje gzikiem z pyrą.

Tytuł Na zdrowie zobowiązuje, więc blogerka realizuje go także w specjalnym rozdziale poświęconym jedzeniu dla alergików. Wspomina swoje problemy i menu, które teraz tworzy dla jednej z córek. Robi więc pizzę na bezglutenowym cieście, kotlety z piekarnika i słodkie marchewki. Jest ciasto z jagodami i bananowy chlebek. Znowu zwyczajnie i smacznie. Jak powinno być w domu.

Klimat Na zdrowie zawdzięcza wyłącznie Elizie Mórawskiej, to ona jest autorką zdjęć i stylizacji. Każde z nich, choć skromne,  jest wysmakowane. Wszystkie spójne z charakterem bloga, dlatego natychmiast wierzy się autorce, gdy pisze, że nie wyobraża sobie życia bez pomidorów i kocha ziemniaki. W jej przepisach widać to uczucie, bo każdy z składnik   traktuje z szacunkiem.

Dla mnie Na zdrowie to takie hygge w polskim wydaniu. Blisko natury, ze smakiem i rodzinną troską. Jedzenie sprawia przyjemność, a karmienie innych daje szczęście. Harmonia, dla której warto gotować razem White Plate.

Po raz pierwszy wybrałam książę w miękkim wydaniu. Ta wersja jest mniejsza od klasycznej i tańsza. Wydana też na innym papierze, ale jakością nie ustępuje tym, które stoją na mojej coraz cięższej półce.

Książka w promocyjnej cenie jest do kupienia w księgarni BookMaster. Polecam!

 

 


LiteraturaPolecamyPrzepisy
Author: Sylwia

Get Connected