DotarliÅ›my do finaÅ‚u wakacyjnej akcji Przechowuje, nie marnuje. Razem z markÄ… Amica przekonywaÅ‚am Was, jak ważne jest odpowiednie przechowywanie produktów w lodówce. DziÄ™ki dobrej logistyce można sporo zaoszczÄ™dzić i przedÅ‚użyć Å›wieżość warzyw i owoców. 

Czy wiecie, że każda półka ma inne przeznaczenie? JeÅ›li zapamiÄ™tacie, która, jakim produktom jest dedykowana, znacznie przedÅ‚użcie ich Å›wieżość. 

  • Na samej górze najlepiej jest ciastom, konfiturom, gotowym obiadom. To najcieplejsze miejsce w lodówce
  • Åšrodkowa półka jest idealna dla nabiaÅ‚u. Mleko, jogurty, biaÅ‚e sery lubiÄ… niższe temperatury 
  • Przedostatnia to wÅ‚aÅ›ciwa przestrzeÅ„ dla wÄ™dlin i miÄ™sa. Tutaj też dobrze bÄ™dzie rybom i owocom morza oraz drobnym owocom – malinom, borówkom, truskawkom. 
  • Szuflada jest dla wiÄ™kszych owoców i korzeniowych warzyw. W niej niech na wykorzystanie poczeka saÅ‚ata, kapusta, seler naciowy. Owoce i warzywa najlepiej przechowywać oddzielnie. 
  • Boczne półki sÄ… dobre do przechowywania żółtych i pleÅ›niowych serów, jajek, masÅ‚a i soków

JeÅ›li chcecie, by marchewki, rzodkiewki czy pietruszka byÅ‚y dÅ‚użej chrupiÄ…ce i nie marszczyÅ‚y siÄ™ – umyjcie je i włóżcie do sÅ‚oika z zimnÄ… wodÄ…. W tym naczyniu w lodówce znacznie dÅ‚użej bÄ™dÄ… Å›wieże. PamiÄ™tajcie tylko, by wodÄ™ wymieniać co 2-3 dni. 

Åšwieże zioÅ‚a też mogÄ… mieć dÅ‚uższy termin ważnoÅ›ci. Te miÄ™kkie, jak bazylia, miÄ™ta, kolendra, czy oregano zanurzcie Å‚odygami w szklance z zimnÄ… wodÄ… i wstawcie do lodówki. Twarde – rozmaryn i tymianek wystarczy owinąć wilgotnÄ… Å›ciereczkÄ… i tak uÅ‚ożyć na najniższej półce w lodówce. 

Truskawek, malin, borówek, agrestu nie myjcie przed wÅ‚ożeniem do lodówki. ZbierajÄ…ce siÄ™ w nich krople wody przyÅ›pieszÄ… pojawienie siÄ™ pleÅ›ni. OpÅ‚ukajcie je dopiero przed zjedzeniem. Truskawki zawsze z szypuÅ‚kami, je należy odrywać dopiero po wysuszeniu owoców – inaczej napompujecie je niepotrzebnie wodÄ…. 

Do przechowywania rzeczy genialnie nadajÄ… siÄ™ sÅ‚oiki. Niech wrócÄ… Å‚ask w kuchni, bo kaszom, makaronom, mÄ…ce czy pÅ‚atkom jaglanym jest w nich najlepiej. Suchym produktom sÅ‚oik zapewnia poczucie bezpieczeÅ„stwa. ZakrÄ™cone skutecznie odpierajÄ… atak moli i wilgoci. SÄ… też Å›wietnym wsparciem na zakupach. Nie trzeba kiszonych ogórków wkÅ‚adać do rwÄ…cych siÄ™ jednorazowych woreczków. W sÅ‚oiku bÄ™dzie im zdecydowanie wygodniej. Warto nosić je z dumÄ… w baweÅ‚nianych siatkach i włączyć siÄ™ do wojny przeciw plastikowym reklamówkom. 


Z danych Banków Żywności wynika, że przeciętny Polak co miesiąc wyrzuca 19,4 kilogramy jedzenia. Robimy za duże zakupy, przywiązujemy się nadmiernie do daty ważności, nie mamy pomysłu na wykorzystanie zgromadzonych produktów i w nieprawidłowy sposób je przechowujemy. Odrobienie lekcji w sprawie niemarnowania oprócz braku wyrzutów sumienia zafunduje realne oszczędności. Czteroosobowa rodzina razem z jedzeniem wyrzuca do kosza co roku od 2500 do 3000 złotych

Te zabiegi mają ogromne znaczenie nie tylko dla naszego portfela, ale i planety. Wyrzucane na całym świecie jedzenie emituje tyle samo gazów cieplarnianych, co przemył w Europie. Naszymi indywidualnymi decyzjami jesteśmy w stanie zmniejszyć tę skalę. A tego środowisko niesamowicie od nas potrzebuje. Jesteśmy u progu klimatycznej katastrofy. 

Dlatego nawet nasze najdrobniejsze gesty majÄ… znaczenie. W sprawie jedzenia warto robić plan posiÅ‚ków. Na kilka dni zaledwie, ale konkretnie. Ustalamy, co zjemy na Å›niadanie, obiad, kolacjÄ™, jakie resztki z poszczególnych daÅ„ można wykorzystać w kolejnych przepisach. A potem w oparciu o swoje propozycje tworzymy listÄ™ zakupów. Bez niej nie ważcie siÄ™ wchodzić do sklepu. Ona daje poczucie totalnego bezpieczeÅ„stwa i sprawia, że kupicie przynajmniej o 1/3 mniej niż zazwyczaj. Trzymajcie siÄ™ jej kurczowo, realizujcie punkt po punkcie. ListÄ™ można zapisać w telefonie, na kartce – jak wygodniej. Rozmaite aplikacje uÅ‚atwiajÄ… wykonanie zadania. 

Ja postanowiłam zebrać w tym wpisie wszystkie przepisy, jakie przygotowałam w akcji Amica #przechowujeniemarnuje. Korzystajcie szczodrze, niech dobre rzeczy się w Waszych lodówkach nie marnują.

Lody wiÅ›niowe – pyszne i zdrowe 

O to, kto wpadÅ‚ pierwszy na pomysÅ‚, by krÄ™cić lody historycy wciąż siÄ™ spierajÄ…. Istnieje teoria przypisujÄ…ca autorstwo mrożonych deserów ChiÅ„czykom, ale jej sÅ‚aboÅ›ciÄ… jest niechęć tego narodu do laktozy. 

Nieco wiarygodniej brzmi opowieść sugerujÄ…ca bliskowschodnie pochodzenie lodów. W Turcji i Iranie po obiedzie serwowano rozdrobnione i schÅ‚odzone owoce. We WÅ‚oszech na poczÄ…tku XVII wieku z mlekiem połączyÅ‚ je hiszpaÅ„ski ambasador. Antonio Latini mieszkaÅ‚ w Neapolu i tam rozpoczÄ…Å‚ swoje zimne eksperymenty. Kilka lat później we Francji wydano pierwszy poradnik z przepisami na lody morelowe, czekoladowe, różane czy fioÅ‚kowe.  A potem już mrożone desery rozgoÅ›ciÅ‚y siÄ™ na dobre w kawiarniach, cukierniach i domowych kuchniach. 

DziÅ› lody najbardziej doceniane sÄ… Stanach Zjednoczonych. PrzeciÄ™tny Amerykanin zjada każdego roku 23 litry lodów. Polacy zaledwie 4. W rożkach, pudeÅ‚kach, wafelkach, a nawet, jak na Sycylii buÅ‚kach oferowane sÄ… zaskakujÄ…ce mariaże. 

W Meksyku można zjeść lody o smaku tequili i chili z pomaraÅ„czÄ…. W Kolumbii duet z czekolady i cykad –owadów wyglÄ…dem przypominajÄ…cym pluskwy. Dla lubujÄ…cych siÄ™ w wyrazistych połączniach sÄ… lody z solonego dorsza. W San Francisco można zjeść mrożony deser foie gras z gÄ™siej i kaczej wÄ…tróbki. W Nowym Jorku proponujÄ… lody cheddar albo takie z czosnkiem, oregano, pomidorami i mozzarellÄ…, które w menu ujÄ™te sÄ… jako pizza lody. W Rosji rozkoszujÄ… połączeniem mrożonego niebieskiego pleÅ›niowego sera, miodu i malin. 

Ja polecam klasykÄ™ w nieco lżejszym wydaniu. DojrzaÅ‚e wiÅ›nie, takie na skraju upadku wystarczy wymieszać z mrożonym bananem. CaÅ‚ość dla wzmocnienia wizerunkowego efektu warto doprawić ulubionÄ… czekoladÄ… i miÄ™tÄ…. A potem już serwować ku zachwytowi goÅ›ci. 

Szybkie lody wiśniowe

  • dojrzaÅ‚y banan 
  • szklanka wiÅ›ni 
  • Å‚yżka miodu
  • 50 g gorzkiej czekolady
  • kilka listków posiekanej miÄ™ty 

Banana pokroić na kawałki i schować w zamrażarce na co najmniej 3 godziny. Wiśnie opłukać i osuszyć, miętę posiekać. Czekoladę zetrzeć na tarce o grubych oczkach lub pokroić w drobną kostkę. Do blendera przełożyć wiśnie, dodać miętę i miód. Zmiksować, a potem dodać zamrożone kawałki banana i ponownie zmiksować. Na końcu do powstałych lodów wmieszać starta lub posiekaną czekoladę. Zjeść od razu po przyrządzeniu.

Seler 

Niedoceniany, traktowany jako dodatek, zazwyczaj wykorzystany w bulionie i porzucany. Zdecydowanie za rzadko wysuwany na pierwszy plan obiadowego jadłospisu. Czas go zauważyć i pozwolić mu zaprezentować możliwości. Seler – nasz kolejny bohater akcji #przechowujeniemarnuje ma ich sporo i potrafi nieźle zaskoczyć. Najlepiej mu będzie w dolnej szafce w lodówce, przetrwa tam dłużej niż jego bardziej kapryśna nać.

W korzeniu jest dwa razy wiÄ™cej witaminy C niż w cytrusach, poprawia nastrój, odstresowuje i uspokaja. Do tego w ofercie funduje pakiet cennych witamin i niewiele kalorii. By zachwycić, nie potrzebuje towarzystwa. JeÅ›li chcecie siÄ™ przekonać, jak dobrze seler smakuje solo, zróbcie z niego delikatne frytki. 

Frytki z selera 

  • duży seler 
  • 4 Å‚yżki oliwy 
  • szczypta wÄ™dzonej lub ostrej papryki 
  • 2 Å‚yżeczki czarnuszki lub sezamu
  • sól/pieprz
  • garść natki kolendry

Seler oczyść dobrze, nie musisz go obierać ze skórki. Potem pokrój go w sÅ‚upki i przełóż do miski z lodowatÄ… wodÄ… – dziÄ™ki temu frytki bÄ™dÄ… chrupiÄ…ce. Po kÄ…pieli seler osusz, wymieszaj z oliwÄ…, posiekanÄ… natkÄ… kolendry, czarnuszkÄ… lub sezamem, paprykÄ…, dopraw solÄ… i pieprzem. 

Piekarnik rozgrzej do 190 stopni. Frytki rozłóż na blaszce do pieczenia. Wstaw formÄ™ do nagrzanego piekarnika i piecz przez 15-20 minut – do czasu aż siÄ™ mocno zarumieniÄ…. Serwuj ciepÅ‚e i chrupiÄ…ce z dodatkiem sosu pomidorowego lub jogurtu naturalnego. 

Por 

Przygarnia rozmaite resztki, otula je swojÄ… puszystoÅ›ciÄ… i pozwala im siÄ™ zdominować. Znakomicie wkomponowuje siÄ™ w scenariusz poranka, ale i z sukcesem odegra głównÄ… rolÄ™ w porze obiadu. 

Omlet  – moja dzisiejsza propozycja nie do zmarnowania  – nie jest wymagajÄ…cy, za to speÅ‚nia najbardziej wyrafinowane oczekiwania. Zatopione w nim plasterki odnalezionego w lodówce pora skutecznie zaostrzajÄ… apetyt i przeÅ‚amujÄ… kremowy smak jajek. W tym przepisie niepozorne warzywo nie jest, jak zwykle dodatkiem, tylko z powodzeniem wychodzi na pierwszy plan. 

Skorzystajcie z moich sugestii i por zamiast do śmietnika, niech z lodówki trafi na patelnię. Nie pożałujecie tej rozsądnej decyzji.

Omlet z porami i skórką cytryny

  • Por
  • 3 jajka
  • 2 Å‚yżki mleka lub Å›mietany albo jogurtu
  • 4 Å‚yżki masÅ‚a 
  • 4 pomidory koktajlowe
  • garść natki pietruszki
  • skórka z cytryny
  • sól, pieprz

Por umyj i potnij w plasterki. Na patelni rozgrzej 2 Å‚yżki masÅ‚a. Wrzuć pokrojony por i duÅ› przez 5 minut, a potem przestudź. Do miski wbij 3 jajka, dopraw solÄ… i pieprzem. Wymieszaj widelcem albo ubij lekko mikserem. Potem dodaj mleko, pokrojone w ćwiartki pomidorki, duszony por, posiekanÄ… natkÄ™ pietruszki i skórkÄ™ z cytryny. Wymieszaj masÄ™. Na patelni, na której dusiÅ‚ siÄ™ por rozgrzej pozostaÅ‚e 2 Å‚yżki masÅ‚a. Na gorÄ…cy tÅ‚uszcz wlej masÄ™ jajecznÄ… i smaż 2- 3 minuty – do Å›ciÄ™cia. NastÄ™pnie przełóż omlet na drugÄ… stronÄ™ i smaż kolejne 2 minuty. Podawaj gorÄ…cy. Niezjedzone kawaÅ‚ki przechowuj w lodówce, bo omlet dobry jest także w zimnej wersji. 

Mam nadzieję, że te przepisy i dla Was będą inspirujące. Obserwujcie profil Amica na FB i Instagramie, tam pojawia sporo dobrych jedzeniowych patentów w rytmie #przechowujeniemarnuje

A ja niebawem będę miała dla WAS do wygrania sprzęt Amica AGD.


Przepisy
Author: Sylwia

Get Connected