Makaron z sosem pomidorowym

To wersja potrójnie pomidorowa. Do przygotowania tego sosu używam pomidorów z puszki, odrobinę koncentratu pomidorowego (o dobrym składzie, bez sztucznych dodatków) oraz suszone pomidory. Do tego świeży rozmaryn i tymianek, nie dodaję ani bazylii, ani oregano ani tym bardziej ziół prowansalskich.

Makaron z sosem pomidorowym to klasyk, zatem staram się go nie udziwniać, nie dodając wielu przypraw, nie zbijając smaku pomidorów. Przyznam się Wam, że zawsze mam opory przed zamówieniem pasty w restauracji. Niestety nadal bardzo często dostaje się makaron polany tylko z wierzchu sosem. We Włoszech można to uznać za profanację, bowiem podstawą to wrzucenie gorącego makaronu do sosu, często podlewając całość wodą z gotowania makaronu. To właśnie skrobia w makaronie odpowiada za jego sprężystość i smak, dlatego nie mogę patrzeć gdy ktoś przelewa makaron zimną wodą. Brrr. W ten sposób uniemożliwiamy połączenie się makaronu z sosem. Kolejny błąd, jaki często jest popełniany, to dodanie oliwy/ oleju do makaronu. Po co, ja się pytam. Oliwa sprawia, że sos będzie spływać z makaronu, a nie o to w tym wszystkim chodzi. Ok, może ładniej wygląda ślicznie ułożony makaron z łyżką sosu na środku. Ale to ma przede wszystkim dobrze smakować :)

Też jesteście tak przewrażliwieni na punkcie nie wymieszanego z sosem makaronu? ;)

Makaron z sosem pomidorowym

Składniki (na 2 porcje):

  • 1 puszka pomidorów bez skórki
  • 1 łyżka koncentratu pomidorowego
  • 5 suszonych pomidorów
  • 1 mała cebula lub 1/2 dużej
  • 2 ząbki czosnku
  • 1 gałązka rozmarynu
  • kilka gałązek świeżego tymianku
  • 2 łyżki oliwę
  • 1 łyżeczka octu balsamicznego
  • 1 łyżka startego parmezanu (lub grana padano, Bursztynu czy Dziugasa)
  • sól, pieprz
  • ok. 160-200g makaronu
  • starty parmezan do posypania (lub grana padano, Bursztynu czy Dziugasa)

Sposób przygotowania:

  1. Cebulę pokrój w piórka (w półplasterki), czosnek na plasterki.
  2. W garnku rozgrzej oliwę, przesmaż krótko cebulę, dodaj czosnek.
  3. Następnie dodaj pomidory w puszce, koncentrat oraz suszone pomidory i świeże zioła. Duś na wolnym ogniu około 20 minut, aż sos trochę odparuje.
  4. Sos zmiksuj blenderem, dodaj łyżkę oliwy, ocet balsamiczny. Dopraw solą i pieprzem. Jeśli chcesz, możesz dodać pół łyżeczki cukru.
  5. Zmiksowany sos zagotuj.
  6. Ugotuj al dente makaron. Wlej do sosu 1 łyżkę wody, w której gotował się makaron, wymieszaj. Dodaj starty parmezan.
  7. Do garnka z sosem wrzuć ugotowany, odcedzony makaron, całość dobrze wymieszaj, aby makaron dobrze pokrył się sosem.
  8. Nałóż makaron z sosem pomidorowym na talerze i posyp parmezanem.

Makaron z sosem pomidorowym


MakaronyPrzepisy
Author: Agata

Get Connected

    8 komentarzy

  1. charmante says:

    Nie użyłam koncentratu,nie użyłam suszonych pomidorów bo ich nie miałam, nie zmieliłam blendrem skłądników. Iwyszło pysznie. Zawsze dodawałm bazylię, teraz spróbowałam z tymi ziołami w przepisie i dodałam też ocet basamiczny. Mniam! Dziękuję za przepis,będzie moją bazą do innyc dań. Dzięki :)

  2. qubal says:

    Znakomite danie. Wprowadziłem je do stałego repertuaru. Używam do niego świeżego makaronu, dostępnego od pewnego czasu w hipermarketach. Łatwość wykonania i efekt końcowy wprawia w osłupienie każdego mojego dotychczasowego gościa.

  3. Rado says:

    Świetny przepis. Dzięki za podzielenie się swoimi uwagami nt. przygotowywania makaronu z sosem. Nie wiem, skąd to się wzięło, ale też kładłem na talerz makaron, który dopiero polewałem sosem. Może to kwestia estetyki w reklamach różnych gotowych sosów i reklam sosów w proszku.

  4. Nora says:

    Dzięki za uwagi dotyczące gotowania makaronu z sosem. W kuchni polskiej makaron ( w czasach gdy był zawsze domowej roboty)był głównie dodatkiem do rosołu, dlatego też gospodynie zabiegały by był wolny od mąki, nie kleił się, a co za tym idzie nie mącił klarowności rosołu. To właśnie dlatego makaron był gotowany z łyżeczką tłuszczu i przelewany wodą. Dziś wiele osób gotuje tak „jak gotowała babcia albo mama” nie pytając dlaczego tak się gotuje. Zawsze warto pytać. Oba sposoby gotowania makaronu są poprawne wybór zależy tylko od sposobu w jaki chcemy go podać.

    • Agata says:

      Nora, trudno się z Tobą nie zgodzić :)
      Odniosłam się tylko do przepisu, czyli do makaronu z sosem, na punkcie którego mam obsesję ;)