W warszawskim Pałacu Kultury trwa festiwal czekolady. Nie udało mi się tam dotrzeć, choroba skutecznie popsuła słodkie plany:( Postanowiłam poświętować sobie w domu. Z szafki wyjęłam twardą tabliczkę o 75% zawartości kakao, połamałam ją z przyjemnością i ogrzałam ciepłem kuchenki. Å»eby to była prawdziwa uczta, w szklankach pojawiły się mrożone maliny, skąpane w słodkim amaretto. Likier owocom dodał wyrazu, a mnie sił do walki z przeziębieniem:) Czekolada naprawdę ma uzdrawiającą moc!

czekolada z malinamiKwintesencją tego deseru jest konflikt. Czekolada musi być gorąca, taka, która szczypie w język. Maliny prosto z zamrażarki, bez niepotrzebnego ocieplania. Różnica temperatur zaciera się powoli, z każdą kolejną łyżeczka oferując inne doznanie. Można się od niego uzależnić:)

czekolada z malinami

Ja użyłam gorzkiej czekolady, bez cukru. Jednak jeśli tak wytrwany smak nie sprawia Wam przyjemności, możecie wykorzystać mleczną tabliczkę. Spragnionym ekstremalnych słodkich doznań polecam białą czekoladę. Maliny ją lubią, choć w tym połączeniu będzie to zupełnie inny deser:)

Składniki:

na 4 małe filiżanki

  • 100 g gorzkiej czekolady, polecam co najmniej 60-70% zawartości kakao
  • poł szklanki mrożonych malin – do kupienia w większości marketów spożywczych
  • 250 ml śmietany 30%
  • szklanka mleka
  • 2 łyżeczki pokrojonych migdałów
  • 50 ml likieru amaretto

Czekoladę połamać na kawałki. Włożyć do garnka, zalać mlekiem i połową śmietany. Pozostałą śmietanę ubić – odstawić na chwilę w chłodne miejsce. Masę czekoladowo – mleczną podgrzewać ma małym ogniu, cały czas delikatnie mieszając, by czekolada dobrze się rozpuściła i połączyła z mlekiem i śmietaną. Dodać połowę amaretto. Wymieszać. Gdy czekolada będzie płynna, zestawić z ognia. Maliny ułożyć na dnie filiżanek/ szklanek. Do każdej porcji dodać łyżeczkę pozostałego likieru i odrobinę migdałów. Na maliny wylać gorącą, płynną czekoladę. Udekorować bitą śmietaną i pozostałymi migdałami.

czekolada z malinami

Deser trzeba przygotować tuż przed podaniem.

czekolada z malinami


DeseryPrzepisy
Author: Sylwia

Get Connected

    2 komentarze