
 Biała pavlova, jak to kobieta, skłonna jest do metamorfozy. Lubi zmiany i dobrze jej w kreacjach rozmaitych. Klasyka pavlovej odpowiada niezmiennie, ale, gdy trzeba, stać ją także na odrobinę szaleństwa. Pasują jej błyskotki, więc karmelowe odzienie przywdziała bez kaprysów. Muśnięta rozgrzanym cukrem zrobiła się strojna natychmiast i taka jakaś dostojniejsza. Do tego nieco złota, któremu żadna dama się nie oprze i jest elegancja na poziomie paryskich wybiegów.
BiaÅ‚a pavlova bez wzglÄ™du na okolicznoÅ›ci, nigdy nie zawiedzie. Dobrze skrojona, w  domowej wersji robi wrażenie. Achy i ochy wykrzykiwane nieÅ›miaÅ‚o nawet przez tych, co niby nie lubiÄ… sÅ‚odyczy – gwarantowane.  Sekretów udanej kreacji jest kilka. JeÅ›li je zapamiÄ™tacie, pavlova siÄ™ uda na pewno:
- dobrej jakoÅ›ci biaÅ‚ka – mogÄ… być prosto z lodówki, choć ja wolÄ™ używać tych w temperaturze pokojowej – krócej siÄ™ ubijajÄ…
- czysta miska, w której są ubijane białka- najlepiej tuż przed ubijaniem, przetrzeć ją ściereczką nasączoną sokiem z cytryny lub octem
- miska najlepiej, by była matalowa lub szklana, na plastikowej szybciej osiada tłuszcz, którego białka nie lubią
- białka muszą być idealnie oddzielone od żółtek, nawet najmniejszy dodatek żółtka może popsuć cały efekt
- biaÅ‚ka ubijamy na silniejszych obrotach miksera do czasu aż powstanie lÅ›niÄ…ca, nie oddzielajÄ…ca siÄ™ od siebie masa. Gdy biaÅ‚ka zacznÄ… siÄ™ rozwarstwiać, oznacza to, że sÄ… „przebite” i nie dadzÄ… siÄ™ uformować
- drobny cukier krysztaÅ‚, a nie cukier puder – bardzo powoli i w takiej iloÅ›ci, jak podany, dodawany do biaÅ‚ek. Cukier jest gwarancjÄ… sukcesu. Przy wsypywaniu cukru, zmniejszamy obroty miksera i ubijamy do czasu, gdy cukier nie bÄ™dzie wyczuwalny w masie – najlepiej sprawdzić rozcierajÄ…c odrobinÄ™ kremu miÄ™dzy palcami.
- palvova bardziej siÄ™ suszy niż piecze. Ważna jest wiÄ™c niska temperatura – 100 -110 stopni. Można używać termoobiegu, ja wolÄ™ grzanie góra-dół i kontrolowanie, czy deser nie za bardzo siÄ™ rumieni.
Powodzenia!
Składniki:
- 6 białek
- 300 g drobnego cukru
- szczypta soli
- płaska łyżka mąki ziemniaczanej
- łyżka soku z cytryny
BiaÅ‚ka ubijamy z solÄ…, gdy zacznÄ… być sztywne i lÅ›niÄ…ce dodajemy powoli, Å‚yżka po Å‚yżce, cukier. W momencie, gdy cukier caÅ‚kowicie połączy siÄ™ z biaÅ‚kami, wyłączamy mikser i wsypujemy mÄ…kÄ™ oraz sok z cytryny. Mieszamy delikatnie szpatuÅ‚kÄ…. MasÄ™ bezowÄ… przekÅ‚adamy na blachÄ™ wyÅ‚ożonÄ… papierem do pieczenia. Formujemy okrÄ…gÅ‚e ciasto. Piekarnik nagrzewamy do 160 stopni i wstawiamy bezÄ™. Po 10 minutach zmniejszamy temperaturÄ™ do 110 stopni i pieczemy przez 1,5 godziny. Po upieczeniu wyłączamy piekarnik i suszymy bezÄ™ do caÅ‚kowitego ostygniÄ™cia – najlepiej kilka godzin.
Krem:
- 500 ml śmietany 30%
- 5 łyżek domowego orange curd
- 2 pomarańcze
- pół szklanki pestek z granata
Śmietanę ubić na sztywny krem, a potem delikatnie wymieszać z orange curd. Krem przełożyć na upieczony blat bezowy. Pomarańcze obrać, pokroić i razem z pestkami garnata wysypać na krem.
Karmel:
- szklanka cukru
- łyżka soku z cytryny
- 2 łyżki wody
Do garnka wsypać wszystkie skÅ‚adniki i wymieszać dobrze. Garnek przeÅ‚ożyć na kuchenkÄ™ i podgrzewać na maÅ‚ym ogniu mieszajÄ…c do czasu zagotowania. Potem karmel zostawić, bez mieszania, by cukier caÅ‚kowicie siÄ™ rozpuÅ›ciÅ‚. Gdy zacznie nabierać bursztynowo-zÅ‚otego koloru i bÄ™dzie pÅ‚ynny oraz lÅ›niÄ…cy – zdjąć z ognia i natychmiast polać nim owoce na bezie.