Sałatka z roszponką, gorgonzolą , granatem i pomarańczami - Gotujmy zdrowo - mniej soli

Tęsknię już za nowalijkami i wiosną na talerzu, w postaci soczystych barw. Na szczęście tę tęsknotę skutecznie zwalczam pomarańczami sycylijskimi, na które jest teraz sezon. Soczyste owoce o intensywnym kolorze i aromacie, bez pestek, jem same, jako dodatek do koktajli, a także do sałatek. W każdym przypadku sprawdzają się znakomicie :) W towarzystwie zimowej roszponki, granatów, orzechów włoskich i gorgonzoli tworzą pyszną, orzeźwiającą sałatkę. Doprawiona jest tylko sokiem z granatów i oliwą pomarańczową. Bez soli, w ramach akcji Cisowianki – Gotujmy Zdrowo – mniej soli.

Granaty są doskonałym afrodyzjakiem, korzystnie wpływają na nasz nastrój. Są bogatym źródłem witamin i mają właściwości odmładzające :) Smak lekkiej goryczki i słodkości niweluje potrzebę dodawania soli. Zwłaszcza w połączeniu z serami (w tym wypadku z pikantną gorgonzolą), cytrusami, jej brak jest niewyczuwalny. Pamiętajcie, aby bezwiednie nie łapać za solniczkę, bowiem spożywamy 2-3 razy więcej soli w ciągu dnia, niż jest to zalecane (i ma niekorzystny wpływ na nasze zdrowie). Sól ukryta jest w wielu produktach (pieczywo, sery, wędliny, wędzone produkty), więc dostarczamy jej organizmowi każdego dnia w wystarczających (a jak wskazują badania – w znacznie przekraczających) ilościach. Dlatego do posiłku wybierajcie wodę niskosodową . Więcej o akcji Gotujmy Zdrowo – mniej soli, możecie poczytać tutaj.

Sałatka z roszponką, gorgonzolą , granatem i pomarańczami - Gotujmy zdrowo - mniej soli

Składniki:

 • 2 garście roszponki
 • pół małego granatu
 • 70g sera gorgonzola
 • 1 pomarańcza (najlepiej sycylijska)
 • 1 łyżka posiekanych orzechów włoskich
 • oliwa pomarańczowa (można zastąpić zwykłą)

Sposób przygotowania:

 1. Roszponkę umyj i wysusz w suszarce do sałaty (lub rozkładając ją na papierowych ręcznikach).
 2. Pomarańczę sycylijską wyfiletuj (odkrój najpierw końce pomarańczy, a następnie nożem obetnij skórkę, prowadząc nóż od góry do dołu, odkrawając razem z biała skórką, a następnie małym nożykiem wytnij cząstki pomiędzy błonkami albedo)
 3. Granata przekrój na pół i trzymając go nad miseczką (pestkami w dół), pukaj w skórkę drewnianą łyżka. pestki granatu wraz z sokiem same wypadną, bez brudzenia rąk ;)
 4. Gorgonzolę pokrój w nieduże kawałki (na 1 kęs).
 5. Wszystkie składniki wymieszaj ze sobą (również sok z grantu), dolewając oliwę do smaku (użyłam smakowej – pomarańczowej, ale możecie dać zwykłą lub zrobić sami oliwę pomarańczową: do oliwy wystarczy włożyć skórkę pomarańczową i zostawić w ciemnym miejscu na ok.2 tygodnie).
 6. Sałatkę przełóż na 2 talarze i posyp pokrojonymi orzechami włoskimi.

 

Sałatka z roszponką, gorgonzolą , granatem i pomarańczami - Gotujmy zdrowo - mniej soli

 


Gotujmy zdrowo - mniej soli
Author: Agata

Get Connected