Deser Eton Mess z jeżynami i porzeczkami

Biała Pavlova to mój pewnik :) Robię ją zwykle, gdy spodziewam się gości, bowiem nie spotkałam jeszcze nikogo, komu by ona nie posmakowała. Pomimo wprawy raz na jakiś czas (co 10-ta?) mi nie wyjdzie, bowiem z pospiechu nie ubiję dobrze białek lub wsypię za szybko cukier. To takie podstawowe błędy :)

Jeśli również Wam się to czasem przytrafia, nie wpadajcie w panikę i nie przejmujcie się tym, że beza jest bardziej ciągnąca, bardziej płaska lub ciut rumiana. W takiej sytuacji wystarczy ją wysuszyć (w piekarniku lub zostawiając w temperaturze pokojowej), a następnie pokruszyć. Pokruszoną bezę trzymam w szczelnym plastikowym pojemniku i mam zawsze deser dla niespodziewanych gości :) Wystarczą bowiem owoce (nie ma dnia, abym nie miała owoców w domu) i bita śmietana (dlatego w lodówce zwykle mam kremówkę i dzięki syfonowi mam w dosłownie minutę pyszną bitą śmietanę), by znowu wyjść na Perfekcyjną Panią Domu ;) Nikomu wówczas bowiem nie przyznaję się do mojej wpadki tylko dumnie serwuję deser eton mess :)

Deser Eton Mess z jeżynami i porzeczkami

Klasyczny deser eton mess składa się z gotowych bez, bitej śmietany i truskawek. Taki deser jest bowiem podawany w Eton College podczas corocznego turnieju w krokieta.

Możecie dodać dowolne owoce, u mnie zagościły jeżyny i czarne porzeczki, które świetnie przełamały słodycz bezy. Czasem do śmietany dodaję mascarpone, robiłam tez wersję tylko z mascarpone dla osoby nietolerującej laktozy w śmietanie.

Deser Eton Mess z jeżynami i porzeczkami

Składniki (na 3-4 porcje):

(tak naprawdę, to deser ten robi się na oko, układając w pucharkach po kolei warstwy: owoce, bezy, bita śmietana)

  • 3/4 szklanki pokruszonych bez (w ostateczności możecie kupić gotowe i mieć zawsze pod ręką)
  • 1 szklanka owoców (u mnie jeżyny i czarna porzeczka)
  • 200ml śmietany kremówki (najlepiej nie UHT, tylko 30% w takim kubeczku jak kwaśna śmietana)

Sposób przygotowania:

  1. Śmietanę ubij na sztywno.
  2. Do pucharków daj na dno owoce i ubij je nieco widelcem, aby puściły sok.
  3. Następnie nasyp warstwę kruszonych bez, potem daj bitą śmietanę, owoce, ponownie bezy i bitą śmietanę. Możecie wcześniej wymieszać bezy z bitą śmietaną i nakładać masę bezowo-śmietanową.
  4. Wierzch udekoruj jeżynami i porzeczkami oraz listkiem mięty.

Deser Eton Mess z jeżynami i porzeczkami


DeseryPrzepisy
Author: Agata

Get Connected

    1 Response