
„Dzika Fermentacja Å»ywe Kultury Bakterii Smak WartoÅ›ci Odżywcze I RzemiosÅ‚o” Sandor Ellix Katz to kompendium wiedzy na temat dzikiej fermentacji. Sam autor twierdzi, że fermentacja to po części dieta, po części sztuka, a także sposób konserwacji żywnoÅ›ci. DziÄ™ki fermentacji mamy smaki, które lubimy jak np. kawa, czekolada, wino. Okazuje siÄ™, że najstarszym fermentowanym napojem jest miód pitny, a Ludwik Pasteur skupiajÄ…c siÄ™ na procesie fermentacji buraków dowiódÅ‚, że fermentacja to proces biologiczny. Pierwszy raz podgrzaÅ‚ sok z buraków, aby wyeliminować bakterie, czyli nastÄ…piÅ‚ proces, który dziÅ› nazywamy pasteryzacjÄ…. Ciekawostek jest wiele, bowiem książka oparta jest na wielu źródÅ‚ach.
Książka skupia się przede wszystkim na procesach, nie na przepisach, które również są tu obecne. Autor przedstawia techniki fermentacji warzyw, napojów lekko fermentowanych, fermentację nabiału (w tym także wegańskich zamienników), fermentację ziaren zbóż i roślin strączkowych, wina, piwa, octu. Wszystko odkładnie opisane i wytłumaczone.
Okazuje się, że fermentować można prawie wszystko, nawet banany, aby otrzymać ocen bananowy. Ta książka zdecydowanie poszerza horyzonty o nieznane dotąd świat smaków i korzyści zdrowotnych.
Po tej lekturze ponownie wracam do hodowli ziaren kefirowych i nastawiam zakwas na chleb.
Autor pisze też o właściwościach zdrowotnych kombuczy, o hodowli grzyba herbacianego. Pierwszy raz miałam okazję zobaczyć tego grzyba w restauracji Malarska 25 we Wrocławiu, na bazie którego przygotowywany jest napój. Kombucza jest niezwykle orzeźwiająca, delikatnie musująca, w smaku pomiędzy młodym cydrem a ice tea. To moje odkrycie tego lata :)
Dzika Fermentacja Żywe Kultury Bakterii Smak Wartości Odżywcze I Rzemiosło
Autor: Sandor Ellix Katz
Wydawnictwo: VIVANTE
Książka „Dzika Fermentacja Żywe Kultury Bakterii Smak Wartości Odżywcze I Rzemiosło†do kupienia w dobrej cenie w internetowej księgarni BookMaster