
Gdyby nie fakt, że robiÄ™ naleÅ›niki z samej kaszy gryczanej i wody, nie odważyÅ‚abym siÄ™ upiec chleba z samej kaszy.Szczerze siÄ™ do tego przyznajÄ™ :) Jednak jak zobaczyÅ‚am ten przepis i przypomniaÅ‚am sobie o naleÅ›nikach, od razu w myÅ›lach krzyknęłam „robiÄ™!”. I zrobiÅ‚am, wprowadzajÄ…c zmiany (uwzglÄ™dniajÄ…ce zawartość moich szafek kuchennych) :) Pyszny, wilgotny chleb. PeÅ‚en zdrowych ziaren. Ten chleb jest jednak lżejszy niż ten chleb bez mÄ…ki, drożdży i bez zagniatania. CaÅ‚a trudność w jego wykonaniu to… cierpliwość!
Ważne, aby dać kaszę gryczaną niepaloną (białą), tylko wówczas chleb wyjdzie. Kasza gryczana niepalona ma delikatniejszy smak (to dla tych, co twierdzą, że nie lubią kaszy ;)) i więcej właściwości odżywczych, dlatego starajcie się używać właśnie tej.
Kaszy możecie namoczyć więcej, by w kolejnych dniach przygotować na jej bazie :
- naleśniki,
- klasyczne gryczane musli,
- musli gryczane z masłem orzechowym
- kaszę gryczaną z owocami (moja ulubiona!)
- lub gryczankÄ™.
Biała kasza gryczana (niepalona) jest bogata w białko, zawiera prawie 13% białka! jest sycąca i zdrowa. Występuje w niej również wapń, fosfor, kwas foliowy, potas, mangan, magnez, żelazo, cynk oraz witaminy B1, B6, PP. Zawiera dużą ilość błonnika i węglowodanów. Nie zakwasza organizmu i ma niski indeks glikemiczny (w przeciwieństwie do kaszy jaglanej :( ). Bez wątpienia warto ją uwzględnić w swoich posiłkach!
Składniki (na 1 keksówkę):
- 2,5 szklanki kaszy gryczanej niepalonej
- 3 szklanki wody (dobrej, filtrowanej lub mineralnej)
- 1 łyżeczka soli
- 1 szklanka ziaren (wymieszaÅ‚am sÅ‚onecznik, siemiÄ™ lniane niemielone, len zÅ‚ocisty i ok. 1 Å‚yżkÄ™ nasion chia, możecie dać pestki dyni, orzechy – to co macie i lubicie)
Sposób przygotowania:
- Kasze dokładnie wypłucz na sitku.
- Wsyp kaszę do miski (najlepiej wieczorem, by chleb piec za 2 dni rano), zalej wodą i odstaw na 48 godzin (nie przykrywaj szczelnie, wystarczy ściereczka). W międzyczasie mieszaj kaszę kilka razy dziennie drewnianą łyżką.
- Zmiksuj kaszę gryczaną niepaloną (razem z wodą, w której się moczyła, uwaga: najlepiej odlej na początku trochę wody, na wypadek, gdyby ciasto było za rzadkie, łatwo potem dolać tę wodę, gdy ciasto jest za gęste. Każda kasza inaczej chłonie wodę, więc lepiej zachować ostrożność) na gładką masę, dodaj sól. Ciasto będzie lejące, o konsystencji gęstej śmietany. Wsyp ziarna / pestki / orzechy.
- Metalową keksówkę natłuść (olejem lub masłem jeśli nie jesteś weganinem) i wysyp płatkami owsianymi. Przelej kaszę. Zostaw chleb do wyrośnięcia na 8-12h (zostawiam na noc w piekarniku). Chleb delikatnie podrośnie.
- Nastaw piekarnik na 180 stopni i piecz chleb ok. 1,5 godziny (chleb wstawiam do zimnego piekarnika, aby jeszcze podrósł w trakcie nagrzewania piekarnika).
- Wystudź chleb na metalowej kratce.
159 komentarzy
Agnieszka says:
Chleb wyglÄ…da idealnie – aż nieprawdopodobne, że nie ma w nim grama mÄ…ki :)
Agata says:
też byÅ‚am zdziwiona, obstawiaÅ‚am, że bÄ™dzie „glutem”, a ten chleb wyrósÅ‚ i miaÅ‚ chrupiÄ…ca skórkÄ™ :)
Malina says:
Wygląda normalnie, też jestem zaskoczona bo wygląda to dobrze:)
Daria says:
W jakiej formie robiłaś chleb ile miala cm ?
Martha says:
W moim przypadku moczenie kaszy 48h to za długo ,chleb wyszedł nie dobry.
Jak namoczyłam przez 24 h jest pyszny. Teraz spróbuję jeszcze krocej moczyć
TomP says:
Ja bym uważał z metalowa formą. Ten chleb nie powinien dotykać metalu ani nie wolno go mieszać metalowa łyżka. Trzeba używać formy pokrytej teflonem bo zzielenieje w miejscu gdzie zetknie się z odkrytym metalem.
kasia says:
Namoczyłam kasze, dziś mija druga doba,,,ale wyttworzyła sie jaka spiana na wodzie i- czy to znaczy ze sie posula ta kasza w tej wodzie ??
Agata says:
A wczeÅ›niej byÅ‚a pÅ‚ukana kasza? PowÄ…chaj, jeÅ›li nie pachnie brzydko, to jest ok, po prostu kasza fermentuje trochÄ™. jeÅ›li zapach jest odrzucajÄ…cy – wyrzuć.
janina says:
wiem, ze odpawiadam na stara wiadomosc, ale musze dodac- kasza fermentuje ale TAK MA BYC :) dlatego nie ma kluchy tylko chlebek :)
Patrycja says:
kurcze mi też zrobiła się biała piana i po dwóch dniach zrobił się nieprzyjemny zapach. Wyrzucić ??
Agata says:
piana jest ok, ale brzydki zapach już nie :(
Katarzyna says:
WyglÄ…da idelanie! Kasza gryczana to dobry wybór dla chorych na celiakiÄ™, ale także dla diabetyków z uwagi na niski IG. Jest także bogata w kwas foliowy – osobiÅ›cie bardzo polecam :)
Silvia says:
Dziękuję za przepis, kocham to! Na pewno go wypróbuje. Dobry dzień, Silvia
Elżbieta says:
Pełna nadziei, zabrałam się za robotę. W szklanym przyciemnionym naczyniu, nastawiłam już umytą kaszę, wymieszałam drewnianą łyżką i postaram się nie przedobrzyć tego dzieła, bo wiem, że mam skłonności ku temu. Pozdrawiam gorąco Elżbieta.
Agata says:
Trzymam kciuki i proszę napisz potem, jak wyszedł i jak Ci smakuje :)
Wiele zależy od kaszy.
Magdalena says:
WÅ‚aÅ›nie przygotowujÄ™ taki chleb – kasza moczy siÄ™ od 2 h, jest już lekko kleista, tylko że pospieszyÅ‚am siÄ™ i już jÄ… posoliÅ‚am – czy bÄ™dzie miaÅ‚o to wpÅ‚yw na dalszÄ… fermentacjÄ™?
Agata says:
I jak wyszła? Prawdę mówiąc nie wiem, bo nie robiłam w ten sposób, więc chętnie poznam odpowiedź.
Natalia says:
Chlebek wyszedł pyszny. Super przepis. Dzięki :-)
Agata says:
super! bardzo się cieszę, że się udał i smakował!
Dzo says:
Cudnie wygląda <3 dlatego pokusiłam się o zrobienie , małe zapytanko, jaki wymiar keksówki ?
Agata says:
Piekłam w keksówce 10x30cm
Kachna says:
Witam! ZrobiÅ‚am chleb wg tego przepisu i wyszedÅ‚ po upieczeniu bardzo mokry, od spodu wrÄ™cz kleisty, a skórka jest chrupiÄ…ca tylko na gorze, a boli i spod mokre… co może być przyczyna? :(
Agata says:
Przyczyny mogą by 2: albo za mało płynu wchłonęła kasza (może nie była zbyt świeża?) albo za krótko się piekł. Użyłaś na pewno kaszy gryczanej białej (niepalonej)?
Kachna says:
Tak, na pewno. Faktycznie zostaÅ‚o dość dużo wody po tych 48 h…. a piekÅ‚am 1.5 h w Temp. 190 stopni. Kasze miaÅ‚am w kilogramowym worku i kilka tygodni temu zostaÅ‚a napoczÄ™ta,może to przez to?
Agata says:
Wydaje mi się, że to mogło być przyczyną. Być może wcześniej kasza złapała wilgoć i potem gorzej chłonęła płyn. Tylko takie logiczne wytłumaczenie przychodzi mi na myśl.
Kachna says:
Zastanawiam siÄ™ tylko, czy ten chleb jest jadalny, skoro taki jakby mokry jest od spodu…
maniek says:
A studziłaś chleb po wyciągnięciu na kratce czy w keksówce ? Jeżeli w foremce to właśnie to jest przyczyną.
Joanna says:
Tak kusząco wyglądał ten chleb, że zdecydowałam się sama go zrobić. Trochę skomplikowany przepis jak dla mnie, ale zapach świeżego chleba poprawił mi humor :)
Baśka says:
Dużo pracy, ale fajnej pracy :-) Jutro zabieram się za niego.
Maria says:
Ale to pysznie wygląda! Podrzucę przepis mężowi, on ostatnio jest u nas królem kuchni! ;)
Justyna says:
Czy mozna dodać trochę kaszy jaglanej a mniej gryczanej???
Agata says:
Nie próbowałam, wiec nie wiem, jaki będzie rezultat eksperymentu ;)
Ania says:
Jadłam kiedyś chlebek z podobnego przepisu. Pyszny był. Tylko, że tam dodawana była jeszcze guma guar po to, żeby wszystko ładnie się skleiło. Także ten przepis jest zdecydowanie na plus.
Eli says:
Już robiłam dwa razy i chleb jest przyszny tylko za każdym razem po włączeniu piekarnika środek sie zapada i chleb jest pozniej z dołkiem na środku ..dlaczego tak sie dzieje?
Agata says:
Przyznam się, że nie wiem. Spróbowałabym dać do nagrzanego już piekarnika (tak robi moja znajoma), może to pomoże?
Malwina says:
Pani Agato,
a czy po upieczeniu i ostygnięciu chleb można mrozić?
Agata says:
oczywiście! :)
Ewa says:
KaszÄ™ gryczanÄ… i jaglanÄ… zalaÅ‚am letniÄ… wodÄ….Aby nie stracić skÅ‚adników „zaszczepiÅ‚am ” paroma (dosÅ‚ownie) kroplami wody z kiszonych ogórków.Nie wiem co z tego wyjdzie , ale wiem że chleb z caÅ‚ych ziaren piecze siÄ™ zawsze dÅ‚użej niż normalny, z mÄ…ki/skrobi.Warto o tym pamiÄ™tać, tym bardziej że różne piekarniki różnie piekÄ… .JeÅ›li chleb jest w Å›rodku mokry -to albo za niska temperatura, albo za krótki czas wypieku…PrzykÅ‚adowo, ciasta muszÄ™ piec w temp. 200 * C – inaczej „kicha” :):) DziÄ™kujÄ™ za przepis.Pozdrawiam:)
Agata says:
I jak wyszedł? ciekawi mnie ten dodatek kaszy jaglanej :)
Laila says:
Chleb z dodatkiem kaszy jaglanej piekłam wielokrotnie, jest pyszny
Agata says:
To niesamowite, ile różnych dań można zrobić z kaszy. Prawda? :)
Małgorzata says:
Witam, czy można upiec ten chlebek w szklanej foremce?
Agata says:
Nie mam doÅ›wiadczenia ze szklanymi foremkami, wiÄ™c trudno mi powiedzieć. JeÅ›li nie masz metalowej i piekÅ‚aÅ› w szklanej inne chleby i/lub ciasta, to spróbuj – wg mnie powinno siÄ™ udać! :)
Ala says:
Czy mozna zastosowac formÄ™ silikonowÄ…?
Agata says:
Piekę w metalowej, nie używam silikonowych foremek, nie mam doświadczenia. Jeśli zwykle pieczesz w silikonowej, to pewnie wyjdzie :)
KAROLINA says:
witam
czy dopiero po tych 48 godzinach miksuje Pani kaszÄ™ gryczanÄ… ?
czy chleb jest kwasny w smaku po fermentacji?
czy piane z fermentowanej kaszy pani zbiera i wylewa bo slyszalam ze to sÄ… te szkodliwe saponiny?
zgory dziekuje za odpowiedz
Agata says:
Kaszę na samym początku wielokrotnie płuczę (zawsze płuczę dokładnie z tych powodów, o których Pani wspomniała). Później już nie.
MiksujÄ™ dopiero po 48 godzinach (można odlać trochÄ™ wody i ew. dolać w razie potrzeby – każda kasza chÅ‚onie inaczej wodÄ™. Chleb w smaku jet podobny do chleba na zakwasie, jest delikatny posmak, ale na pewno nie jest mocno kwaÅ›ny w smaku.
Anna says:
Upiekłam chlebek i wyszedł pyszny :) Mam tylko pytanie jak go przechowywać? Jak normalny chleb?
Agata says:
Ja trzymam w szmacianym woreczku, możesz też zawinąć go w ściereczkę.
Cieszę się, że chleb smakuje!
Ania says:
A ziarna i sól są tylko dla smaku? Bo chciałabym go podac niemowlakowi, ale nie wiem czy wtedy wyjdzie?
Agata says:
tak, dla smaku
Marta says:
Strasznie podoba mi siÄ™ przepis ale tak siÄ™ zastanawiam. TÄ™ kaszÄ™ to zalewam takÄ… surowÄ…? Nie ugotowanÄ…? Czy najpierw gotujÄ™ a potem jeszcze to zalewam? :P
Agata says:
Taką surową, suchą, nieugotowaną kaszę gryczaną białą (niepaloną).
Wiola says:
Właśnie upiekłam aż dwa 40 cm chlebki. Jest pyszny, szczególnie z pastą z soczewicy :) Robiłam z 1 kg kaszy. Zalałam wodą mineralną. Po 50 godz. zmiksowałam. Podzieliłam na pół. Do jednego dodałam siemię lniane, dynię i kminek, do drugiego siemię, dynię, słonecznik i chia. W zimnym piekarniku przeleżały ok. 14 godz. I viola, teraz jeszcze na kratce dopiekam spód, bo coś blady, a lubię chrupiącą skórkę :)
Agata says:
Cieszę się, że Ci smakuje! Nie zapomnij nadmiar pieczywa (po ostudzeniu) zamrozić, aby mieć zawsze świeży :)
Magda says:
Czy kaszę można moczyć dłużej niż 48h lub czy można zostawić do wyrośnięcia na dłużej niż 12h?
Agata says:
Nie ma potrzeby moczyć dłużej, może natomiast dłużej rosnąć.
Dancik says:
Nie polecam dÅ‚uższego roÅ›niecia, przepieknie wyrósÅ‚, ale mogÅ‚am go piec dopiero 5h później, w tym czasie opadÅ‚… I chyba siÄ™ dlatego nie udaÅ‚, albi zawiniÅ‚ inny z niuansów…
Jolanta says:
Witam!
Ja tez sama piekę chleb na bazie kaszy gryczanej białej. Ja mielę kaszę gryczaną w robocie. Następnie dodaje płatki owsiane bezglutenowe, siemię lniane, mielone pestki z awokado. Tez dodaje dużo pestek z dyni, słonecznika, chia, czarnuszki i orzechów. Dodaję również sodę oczyszczoną, jajka i oczywiście wodę.
Czytając Pani przepis zastanawiam sie co sprawia, ze Pani chlebek rośnie przed pieczeniem. Nie ma w nim przecież ani drożdży ani sody a kasza sama w sobie jest przecież ciężka. Pozdrawiam serdecznie
Agata says:
kasza fermentuje i robi się jakby naturalny zakwas, który odpowiada za rośnięcie.
Czarek says:
Mam pytanie: jak pieczemy to w temperaturze 180st ale z termobiegiemc czy bez ?
Agata says:
Pieczemy bez termoobiegu, tylko grzałki góra-dół
Czarek says:
Agata pomocy!! Czy ja swoimi facecimi rączkami muszę zawsze coś popsuć ? Wyszedł mi zakalec. Pytania :
1.Czy przyczynÄ… mógÅ‚ być brak „leżakowania” zmielonej masy w piekarniku przez 8-12 godz po zmieleniu ?
2. Z innych grzeszków jest to, że odcedziłem wodę po moczeniu 48 godz i trochę dolałem zimnej z kranu ?
Pozdrawiam
PS ten zalec jest dobry i tak :)
Agata says:
czarek, zdecydowanie dobrze sam sobie odpowiedziałeś :) Nie pozwoliłeś chlebowi wyrosnąć, stąd zakalec. Odcedzenie wody też miało wpływ, ale mniejszy niż pominięcie etapu wyrastania ;) Teraz mam nadzieję, że kolejnym razem wyjdzie Ci perfekcyjny, nie tylko smakowo! ;)
Magdalena says:
Pierwszy chleb wyszedÅ‚ mi wrÄ™cz wzorcowo. Niestety przy drugim pojawiÅ‚y siÄ™ już schody. MoczyÅ‚am kaszÄ™ przez 48 godzin i zamiast sfermentować zaczęła Å›mierdzieć. Teraz moczÄ™ kaszÄ™ po raz trzeci . Minęło jakieÅ› 35 godzin i ja nadal nie czujÄ™ fermentacji. Owszem kasza jeszcze nie Å›mierdzi. Za pierwszym razem czuÅ‚am fermentacjÄ™ już po pierwszych 24 godzinach. Masz jakiÅ› pomysÅ‚ co może być powodem? Kasza jest biaÅ‚a z tego samego źródÅ‚a, przebrana z nasion pszenicy, wypÅ‚ukana, zalana surowÄ… wodÄ… z odwróconej osmozy. Mieszam jÄ… kilka razy dziennie. Temperatura w domu to 21 st C, czasami przy wietrzeniu mieszkania spada do 18 – 19 st C. KaszÄ™ moczÄ™ w przezroczystej szklanej misce.
Agata says:
Przyznam się szczerze, że ciężko mi zdiagnozować przyczynę :( Przyczyny szukam zawsze w kaszy, w głównym składniku. Może zwilgotniała? Jak teraz nie śmierdzi, to już jest dobry objaw i mam nadzieję, że teraz się uda i nie zniechęci do dalszych wypieków (całe szczęście, że za pierwszym razem chleb się udał i smakował!). Trzymam kciuki za chleb, a przy najbliższej okazji porozmawiam z mądrzejszymi od mnie, co może być przyczyną. Proszę napisz koniecznie, czy chleb się tym razem udał.
GBM says:
U mnie sytuacja wyglÄ…da tak: 2 kg moczonej kaszy w 2 osobnych sÅ‚oikach po 1 kg, z tym że, pierwszy sÅ‚oik ma okoÅ‚o 2,65L, a drugi 4,25L, w pierwszym sÅ‚oiku po pierwszej dobie kasza tak spÄ™czniaÅ‚a, że wylaÅ‚a siÄ™ woda – ok 250ml, wiÄ™c wybraÅ‚em trochÄ™ kaszy, zostawiajÄ…c jÄ… w innym naczyniu, do sÅ‚oika dolaÅ‚em trochÄ™ wody, woda która ubyÅ‚a, zostaÅ‚a na talerzu, na którym staÅ‚ sÅ‚oik, po drugiej dobie kasza wyszÅ‚a taka jak zwykle ( to mój 5-6 wypiek), ale woda, która wyciekÅ‚a na talerz byÅ‚a cuchnÄ…ca. I teraz sprawa drugiego sÅ‚oika, tam poprzez wiÄ™kszÄ… objÄ™tość sÅ‚oika, rosnÄ…cy poziom namaczanej kaszy byÅ‚ bezpieczny, kasza byÅ‚a mieszana 2-3 razy na dobÄ™ tak jak w pierwszym sÅ‚oiku, i…. wyszÅ‚a z zapachem nawiÄ…zujÄ…cym do cuchnÄ…cej wody z talerza … posmakowaÅ‚em jÄ… i wydawaÅ‚a siÄ™ ok, problemem byÅ‚ ten zapach, ale zdecydowaÅ‚em siÄ™ na wypiek, w tej chwili 2 keksówki czekajÄ… na odpalenie piekarnika, wiÄ™c jutro podzielÄ™ siÄ™ trochÄ™ doÅ›wiadczeniem takiego wypieku. I teraz uwaga: ja kaszy nie pÅ‚uczÄ™: dlaczego? od pierwszej sztuki tak robiÅ‚em gdyż źle siÄ™ do tego zabraÅ‚em, ale zdecydowaÅ‚em siÄ™ kontynuować bez pÅ‚ukania, aby mieć stabilne warunki do porównywania i diagnozy kolejnych wypieków. Wnioski jutro. Pzdr.
GBM says:
Chleb wyszedÅ‚, ale jeden jest prawie bez zapachu, a drugi ma zapach niestety taki sam jak wczoraj, czyli nawiÄ…zujÄ…cy do Å›mierdzÄ…cej wody z talerza. Wydaje mi siÄ™ że głównym powodem byÅ‚a temperatura otoczenia w jakiej kasza byÅ‚a namaczana, ostatnie dni okazaÅ‚y siÄ™ wyjÄ…tkowo ciepÅ‚e, wiÄ™c i w takim sÅ‚oiku z kaszÄ… i wodÄ… zaczęło powstawać mikro-życie ;], ale oczywiÅ›cie brak pÅ‚ukania też ma znaczenie, jakby kasza byÅ‚a idealnie czysta to może wytrzymaÅ‚aby 2 doby. Choć wszystkie wczeÅ›niejsze wypieki bez pÅ‚ukania wychodziÅ‚y perfekt, dlatego stawiam głównie na temperaturÄ™, ew. jakieÅ› zanieczyszczenia w sÅ‚oikach, ale one byÅ‚y tak samo przygotowane jak przy wczeÅ›niejszych wypiekach. A chleb moim zdaniem nadaje siÄ™ do wywalenia, pierwsza sztuka dlatego, że nie robi wrażenia, pomimo ok 40% dodatków totalnie nie ma zapachu, jakby wszystko byÅ‚o na „zero”, a drugi bo zalatuje stÄ™chliznÄ…, źle to brzmi, ale tak jest ;] . Chyba, że błędem byÅ‚a dolewka wody po pierwszej dobie, ale kasza momentalnie niÄ… nasiÄ…knęła, i poziom wody jak byÅ‚ 3 cm ponad kaszÄ…, to po dobie byÅ‚ 8 cm poniżej, a caÅ‚kowite proporcje kaszy i wody wyniosÅ‚y 1 kg kaszy i 1,4 l wody. Dziwne te doÅ›wiadczenia, ale przekazujÄ™ informacje dalej, aby może komuÅ›, kiedyÅ› to pomogÅ‚o. Przy nastÄ™pnym wypieku chleba planujÄ™ kaszÄ™ namaczać w lodówce, pzdr.
Małgorzata says:
Spróbuję zrobić ten chlebek, brzmi bardzo dobrze, ale jeszcze jedno wtrącenie- woda z filtra z odwróconej osmozy nie jest zdrowa. To woda destylowana, fakt, nie ma osadu, ale też nie ma nic, a jeśli używa się jej w domu do picia i przygotowywania potraw to jest nawet szkodliwa.
Kasia says:
Zaciekawiło w przepis i postanowiłam spróbować, niestety już przy wkładaniu do piekarnika czułam brzydki zapach :( jakby zepsuta fasola, nie przypominało zapachu fermentacyjnego, teraz kończę pieczenie i zapewne wyląduje w koszu, bo smród roznosi się po całym domu. Zdaje się zrazilam się na zawsze, a szkoda bo zapowiadał się fajnie. Tak się zastanawiam czy nie zrobić zakwasu gryczanego i spróbować dodać w momencie miksowania kaszy, może się pokuszę na taka próbę.
Agata says:
teraz jest bardzo ciepło, więc wg mnie warto skrócić czas moczenia kaszy. kasza z dobrego źródła to podstawa jednak.
Kasia says:
Kasza raczej dobra, z ekosklepu, chrupalam na surowo, smaczna, nie wiem, mam wrażenie ze właśnie zabrakło jej trochę , ja w kamienicy, tu chłodniej . Zakwas po 2-3 pierwszych dniach od nastawienia tez zwykle średnio pachnie, potem pojawia się przyjemna kwaskowosc. W sumie rano z rezygnacja wyciągnęłam chleb i jakby się wysmierdzial ;) Teraz czuć gryka, pierwszy kęs dziwny w smaku, z każdym kolejnym zaczyna mi bardziej smakować Chyba jednak nie wyląduje w koszu Piczekam tylko czy żołądek będzie tego samego zdania
Agata says:
O, to dobrze :) Myślę, że z żołądkiem będzie wszystko ok!
Marta says:
Dziś upiekłam :) U mnie też pojawił się problem brzydkiego zapachu w drugiej dobie. Ale nie wywaliłam, upiekłam. Wyrósł pięknie, zapach znikł, w smaku czuć jedynie grykę i dodatki. Przepyszny!
Agata says:
cieszÄ™ siÄ™ bardzo! Trudno z opisu wywnioskować, czy w danym przypadku „brzydki zapach” to normalny zapach (jak w zakwasie), czy też Å›wiadczy o zepsuciu.
Justyna says:
Witam,
piekłam już kilka razy taki chlebek (z różnych przepisów) i za każdym razem skórka odchodzi mi od miękiszu. Czy ma Pani jakiś pomysł jak temu zapobiec ?
Agata says:
Przyczyn może być kilka: zbyt rzadkie ciasto lub zbyt krótko wyrastało lub za bardzo wyschło podczas wyrastania (wystarczy przykryć ściereczką).
kasia says:
u mnie kasza nie wchłoneła całej wody, po zmiksowaniu ciasto jest rzadkie, wstawiłam do piekarnika na 12 godz i czekam mineło 6 godz i jeszcze nie rośnie, czy za dokładnie wypłukałam kaszę? kasza była z torebek bo innej nie mogłam kupić, czy mogę upiec chleb z takiego rzadkiego ciasta? będę wdzięczna za odpowiedź :))
Agata says:
Ciężko doradzić, nie widząc, jak rzadkie jest ciasto. Na wszelki wypadek dodałabym trochę mąki gryczanej do niego, aby zagęścić. Nie używam kaszy w woreczkach, jednak jeśli to jest kasza niepalona to powinna być ok.
kasia says:
Dziękuję Pani Agato, lekko podgrzałam piekarnik do 30 st i poczekam aż minie 12 godz , upiekę i dam znać, może na przyszlość bedę dodawać mniej wody ,Jestem na wychodzeniu z postu dr Dąbrowskiej i nie mogę się doczekać tego chlebka:)
Agata says:
Trzymam kciuki! On jest naprawdę smaczny, jednak kasza kaszy mocno nierówna i nie da się idealnie spisać proporcji. Jak wrócę z wyjazdów postaram się upiec ponownie i zrobić więcej zdjęć krok po kroku, aby wszystkim było łatwiej.
moto.es says:
Witam. Chlebek wyrósł i dobrze się upiekł, ale pachniał(śmierdział) francuskim serem pleśniowym. Pozdrawiam z Madrytu.
moto.es says:
Trochę dałem mało soli. Następny będę moczył 24 godziny, bo przy temperaturze 35 °C w domu, 48 godzin to za długo. Takie mam wrażenie.
moto.es says:
No niestety, kaszÄ™ jednak bÄ™dÄ™ musiaÅ‚ moczyć 48godz, bo „chlebek” wyszedÅ‚ wrÄ™cz suchy. W ogóle nie zaczÄ…Å‚ fermentować. Jak to mówiÄ…, do trzech razy sztuka. Pozdrawiam.
P.S. A tak w ogóle, to kasza której użyłem do pierwszego chleba była stara, dlatego śmierdziała skarpetami.
Agata says:
Dobrej jakości, świeża kasza, to podstawa.
PoczÄ…tkujÄ…ca says:
Robię drugie podejście i zapach taki sam zaczyna się pojawiać, niezbyt przyjemny. Za pierwszym razem trzymałam w metalowej misce i myślałam, że to jest przyczyną, nie dało się wytrzymać i wyrzuciłam. A teraz robię w szklanym naczyniu i ponownie ten zapach się pojawia. Mam wrażenie, że za długo stoi albo że jest za ciepło..nie wiem. Mam pytanie czy po upieczeniu zapach może zniknąć i tak ma być, bo tak fermentuje kasza, czy szkoda marnować czas i energię?
Agata says:
jak bardzo brzydko pachnie, to wg mnie jest za ciepło. Nigdy nie piekłam tego chleba w tak gorące lato. Jeśli pachnie delikatnie jak zakwas, to śmiało można piec
Natalia says:
Moja kasza drugiego dnia wykiełkowała hahaha :) Mimo to przed chwilą ją zmieliłam i właśnie wstawiam do piekarnika (omijam czekanie na wyrośnięcie). Dzięki za przepis!
Agata says:
i jak wyszedł chleb bez wyrastania?
Marta says:
Piekę drugi raz i po dwóch dobach moczenia śmierdzi okrutnie Za pierwszym razem moczylam krócej i nie było tego smrodu Zobaczę czy po upieczeniu dalej będzie tak capic Chlebek stał 8h w foremce i ślicznie wyrósł Mam nadzieję ze ten smród nie zaszkodzi na żołądek
Justyna says:
48 h ma się Kasza moczyc później dopiero zmielic i jeszxze 8 -12 h ma rosnąć??? I dopiero pieczemy ?
Agata says:
Dokładnie tak
Ania says:
czy chlebek się upiecze jesli po namoczeniu i przelaniu do foremki nie bedzie wyrastał tylko od razu wrzuce go do piekarnika? Piekłaś z termoobiegiem? :)
Agata says:
Nie ryzykowałabym :) To ciężki chleb, jak na zakwasie, stąd wg mnie niezbędny długi czas wyrastania.
Klaudia says:
Czy metalowa keksówka nie powinna być wyłożona papierem do pieczenia? Fermentacja w metalu jakoś słabo brzmi :-)
Agata says:
Nie używam do tego chleba papieru, nie wiem jak się on zachowa w tak długim czasie (czy nie nasiąknie i nie przyklei się ostateczni do chleba). Można spróbować!:) Myślę, że pieczenia chleba w metalowej foremce to zależy od metalu, aluminiowej blaszki z pewnością nie polecam ;)
Przychodzień says:
Chleb świetny, ale jeśli bez glutenu, to i bez płatków owsianych.
Agata says:
Można kupić płatki owsiane bezglutenowe i takich należy użyć, aby chleb był w pełni bezglutenowy.
monika says:
mam pytanko czy taki chlebek mocno się kruszy,do tej pory robiłam dla męża chlebek na bazie mąki gryczanej i jaglanej ,piecze się super i pachnie jest smaczny ale tylko jeden feler bo kruszy się okropnie czy ten chlebek z samej kaszy nie będzie się kruszył
Agata says:
Chleb siÄ™ nie kruszy, co widać na zdjÄ™ciach po równych, „pÅ‚askich” kromkach ;)
Bartek says:
Pani Agato. Kilka razy próbowałem zrobić taki chleb. Namaczałem przez 48 godzin kaszę niepaloną, następnie miksowałem, dodawałem do masy płatki owsiane, żytnie i orkiszowe.
Niestety po odstawieniu na 12h ciasto nie rośnie. Po upieczeniu jest zbyt zbite. Jaka może być przyczyna ? Może kasza jakaś nie taka ? Której Pani zdaniem najlepiej użyć ?
Agata says:
Panie Bartku, myślę, że przyczyn może być kilka. Po pierwsze kasza. Używałam ekologicznej kaszy z Doliny Gryki. Po drugie, może być za dużo wody. warto ją odlać i ew. dodawać podczas miksowania.