Nie ma bez nich Bożego Narodzenia. Muszą pachnieć cynamonem i kardamonem. Wypełnione miodem, dekorowane lukrem. Do schrupania i na choinkę. Dla tych, co podchodzą do nich z pewną taką nieśmiałością zebrałam nasze doświadczenia i rady, z którymi pieczenie pierniczków i ozdabianie ich – nie może się nie udać!
Rodzaje:
- pierniczki tradycyjne – nieco grubsze, twardnieją po upieczeniu i muszą poleżeć 2-3 , by znowu zmiękły
- pierniczki na choinkę – cienkie, twarde, równe, więc łatwo na nich rozprowadza się lukier
- pierniczki na ostatnią chwilę – nie trzeba ich piec wcześniej, nawet dzień przed świętami będzie dobrze, bo nie twardnieją
- pierniczki Lebkuchen – najszybsze, bo nie trzeba ich wykrawać. Do zrobienia wcześniej, bo też potrzebują czasu na to, by zmiękły
- pierniczki Katarzynki – do pieczenia wcześniej, najlepsze oblane czekoladą
Inne:
- pierniki staropolskie – pracochłonne, ciasto musi być ugotowane co najmniej miesiąc przed świętami. Przed upieczeniem pierniczki są przekładane powidłami. Zdecydowanie najpyszniejsze!
- choinki z pierników idealne na prezenty. Miły drobiazg własnoręcznie udekorowany. I wbrew pozorom wcale nie trzeba im poświęcić dużo czasu.
- krajanka piernikowa niby ciastko, a jednak piernik. Nie poprzestaniecie na jednym kawałku:)
Ozdabianie:
- Najładniej wyglądają pierniczki lukrowane. Agata twierdzi, że lukrem małe arcydzieła jest w stanie zrobić każdy, trzeba tylko cierpliwości. Tutaj krok po kroku instrukcja, jak w kwestii ozdabiania osiągnąć poziom mistrzowski:)
- Pierniki można też ozdabiać kolorowym cukrem czy posypką. Skąd je wziąć – odpowiedź tutaj
- Na lukrze dobrze wyglądają koraliki i inne błyszczące ozdoby. W wielu sklepach przed świętami jest spory wybór, warto poszukać i nadać stylu swoim wypiekom.
Pierniczki to dopiero początek. Na stole musi być też piernik! Koniecznie przełożony powidłami. Nie należy żałować też korzennych przypraw. Piernik spokojnie dotrwa do Sylwestra. Lepiej więc upiec go więcej.
W delikatniejszej wersji polecamy muffiny piernikowe. Można je zapakować w ozdobne pudełko i podarować tym, których odwiedzacie w święta
Czekolada piernikowa – po chłodnym spacerze – idealna na rozgrzanie. Wyjątkowo świąteczna i zimowa.
Powidła do przekładania pierników i piernika lepiej robić samemu. Wiem, że brakuje czasu, ale na te ekspresowe powidła śliwkowe na pewno go znajdziecie.
Powodzenia!
2 komentarze
rategazelle says:
cudne jako prezent, dekoracja i przekąska!
Zapraszam do mnie : )
Sylwia says:
Idealne jako dekoracja na choinkę, niestety moje dzieciaki wyjadły wszystkie przed pierwszą gwiazdą, ale piernik to zawsze podstawa na święta w moim domu